REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown

Redakcja
Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown
Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. - czy mamy lockdown? Co jeszcze będzie zamknięte - fryzjerzy, salony kosmetyczne i sklepy budowlane? Co z przedszkolami i żłobkami? Co z Wielkanocą?

Obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021

Na konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z dnia 25 marca 2021 r. o godz. 11:00 podane zostały nowe obostrzenia. Są to nowe obostrzenia, które utożsamia się z twardym lockdownem. Obowiązują od 37 marca (sobota) do 9 kwietnia (piątek) 2021 roku. Potwierdzono, że dotychczasowe ograniczenia funkcjonują nadal. Nie cofa się żadnych obostrzeń, a wręcz przeciwnie, dodaje nowe. Na dzień dzisiejszy zachorowalność na COVID-19 jest bowiem rekordowa, licząc od samego początku pandemii. Wynosi 34151 osób. Dochodzimy do kresu wydolności polskiej służby zdrowia. W związku z brytyjską mutacją wirusa szybciej dochodzi do nowych zakażeń i wzrasta liczba przypadków hospitalizacji, a także ciężkich przebiegów choroby. Wszystko to stanowi przyczynę kolejnego ruchu, jakim jest wprowadzenie stanowczych obostrzeń od najbliższej soboty.

REKLAMA

Sklepy budowlane zamknięte

Tak jak się spodziewano, zamknięte zostają sklepy budowlane wielkopowierzchniowe, a więc od 2000 m2. Były one otwarte jako jedne z nielicznych.

Sklepy meblowe zamknięte

To samo dotyczy wielkopowierzchniowych sklepów meblowych. Te, które mają od 2000 m2 zostają zamknięte od 27 marca.

Galerie handlowe i miejsca publiczne jak poczta

Galerie handlowe zostają zamknięte tak jak było do tej pory. Obowiązują jednak dotychczasowe wyjątki dotyczące np. sklepów spożywczych czy drogerii. W placówkach handlowych i miejscach publicznych takich jak urzędy np. poczta wprowadza się większy rygor sanitarny - 1 osoba na 20 m2.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Fryzjerzy nie są pocieszeni. Zgodnie z przypuszczeniami zamknięta zostaje branża beauty czyli salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Dotyczy to omawianego okresu, a więc od 27 marca do 9 kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kościoły

Mimo licznych apeli, nie zamyka się kościołów i innych miejsc kultu religijnego. Nakłada się natomiast większy rygor sanitarny dotyczący dystansu społecznego - 1 osoba na 20 m2.

Sport

Obiekty sportowe zostają całkowicie zamknięte na amatorów sporu. Zezwala się na korzystanie z nich jedynie sportowcom zawodowym.

Przedszkola i żłobki

REKLAMA

Przedszkola i żłobki zostają zamknięte. Funkcjonowały one przez długi czas bez ogólnego zamknięcia. Czasami dochodziło do wybuchu epidemii w niektórych placówkach i takie przedszkole czy żłobek były zamykane. Tymczasem uczniowie szkół byli wysyłani na naukę zdalną i wracały do nauki stacjonarnej. Ich sytuacji zmieniała się w zależności od rozwoju pandemii. W związku z rekordowym wzrostem zakażeń bardzo prawdopodobne było, że zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. Zamknięte żłobki i przedszkola muszą jednak zapewnić w tym czasie opiekę nad dziećmi medyków i innych rodziców służ walczących z COVID-19 tak, by osoby te nie musiały być odciągane od pracy.

Nowe obostrzenia obowiązują od 27 marca, a więc dzieci nie pójdą do placówek od poniedziałku 29 marca 2021 r. Zostaną w domu do piątku 9 kwietnia 2021 r. Czy rodzice dzieci będą mogli ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za ten okres?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy marzec/kwiecień 2021

Przewidziano przedłużenie możliwości wnioskowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres zamknięcia placówek opiekuńczo-wychowawczych. O dodatkowy zasiłek mogą starać się rodzice dzieci do 8 roku życia. Aktualne rozporządzenie pozwala na korzystania z zasiłku do 28 marca. W najbliższym czasie należy więc spodziewać się kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów przedłużającego zasiłek na kolejne 2 tygodnie, a więc do 11 kwietnia 2021 r.

Wielkanoc 2021 - obostrzenia

W kwestii Wielkanocy Premier i Minister Zdrowia apelują o rozsądek, przestrzeganie reżimu sanitarnego i spędzenie świąt w gronie najbliższych. W dalszym ciągu obowiązuje limit zgromadzeń do 5 osób spoza gospodarstwa domowego. Limit ten nie dotyczy osób zaszczepionych.

Praca zdalna

Na koniec zaapelowano do pracodawców o kierowanie pracowników na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie tylko to jest możliwe. Rekomendacja ta dotyczy w jednakowym stopniu firm prywatnych jak i sektora publicznego (wszelkie ministerstwa, urzędy, inspektoraty). Każda mobilność zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA