"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?

"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?/Fot. Shutterstock / shutterstock
W perspektywie pierwszego półrocza 2021 r. program "Za Życiem" ma zostać poszerzony o nowe rozwiązania. Jakie?

Maląg: zmiany w programie "Za Życiem" jeszcze w pierwszym półroczu

W perspektywie pierwszego półrocza program "Za Życiem" zostanie poszerzony o nowe rozwiązania; potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane - poinformowała w środę minister rodziny Marlena Maląg, podczas debaty z okazji Narodowego Dnia Życia.

W środę obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.

Szefowa MRiPS w trakcie debaty wskazywała, że od ponad 5 lat rząd stara się stwarzać dobry klimat dla rodziny. Zwracała uwagę, że szczególną troską należy objąć osoby najbardziej potrzebujące.

Zdaniem Maląg kompleksowym rozwiązaniem jest wprowadzony w 2016 r. program "Za Życiem".

Program "Za życiem" w 2021 r. - planowane zmiany

Minister zapowiedziała, że jeszcze w tym półroczu program zostanie poszerzony o nowe rozwiązania. Zmiany w programie "Za życiem" obejmą m.in. powstanie Interdyscyplinarnych Zespołów ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, rozbudowę sieci hospicjów perinatalnych. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane.

"Te działania będą przez nas wdrażane konkretnymi zmianami w ustawie" - dodała Maląg.

"Chcemy też stworzyć portal informacyjny z infolinią centralną, gdzie będzie możliwość kontaktu z asystentami rodziny, z osobami, które mogą wesprzeć i przeprowadzić daną osobę przez ten trudny czas" - przekazała minister.

Zaznaczyła, że potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane.

"Zależy nam na czasie. Myślę, że to jest perspektywa pierwszego półrocza tego roku, że muszą być pokazane konkrety. I te konkrety, jak właśnie zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą otaczały wsparciem, hospicja perinatalne, to jest wyzwanie tego czasu. Jesteśmy już po wszystkich rozmowach, legislacja jest już przygotowana" - podkreśliła Maląg.

Z kolei wiceminister rodziny Barbara Socha przypomniała, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, "mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej".

Wskazała, że jedną z metod jest skutecznie prowadzona w Polsce promocja rodziny. Składają się na nią - jak wymieniła - m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs "Po pierwsze Rodzina" czy ogłoszony w tym roku konkurs "Samorząd pro Familia".

Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska, nawiązując do programu "Za życiem" podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. "Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna" – zaznaczyła.

Publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekonywała z kolei, że działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Wiele z nich - jak mówiła - prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.

Korzekwa-Kaliszuk oceniła, że "problem dzieci z diagnozami prenatalnymi to duże wyzwanie w naszym kraju w perspektywie wyroku Trybunału Konstytucyjnego". Stwierdziła też, że "największym liczebnym problemem z perspektywy ochrony życia, jest problem nielegalnych aborcji na życzenie".

W tej sytuacji - jak mówiła - potrzebne są działania organizacji pozarządowych w celu promocji pozytywnych wzorców, a od strony organów państwa - "ściganie przestępczości aborcyjnej".(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...