REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?

"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W perspektywie pierwszego półrocza 2021 r. program "Za Życiem" ma zostać poszerzony o nowe rozwiązania. Jakie?

Maląg: zmiany w programie "Za Życiem" jeszcze w pierwszym półroczu

W perspektywie pierwszego półrocza program "Za Życiem" zostanie poszerzony o nowe rozwiązania; potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane - poinformowała w środę minister rodziny Marlena Maląg, podczas debaty z okazji Narodowego Dnia Życia.

REKLAMA

W środę obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.

Szefowa MRiPS w trakcie debaty wskazywała, że od ponad 5 lat rząd stara się stwarzać dobry klimat dla rodziny. Zwracała uwagę, że szczególną troską należy objąć osoby najbardziej potrzebujące.

Zdaniem Maląg kompleksowym rozwiązaniem jest wprowadzony w 2016 r. program "Za Życiem".

Program "Za życiem" w 2021 r. - planowane zmiany

Minister zapowiedziała, że jeszcze w tym półroczu program zostanie poszerzony o nowe rozwiązania. Zmiany w programie "Za życiem" obejmą m.in. powstanie Interdyscyplinarnych Zespołów ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, rozbudowę sieci hospicjów perinatalnych. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Te działania będą przez nas wdrażane konkretnymi zmianami w ustawie" - dodała Maląg.

"Chcemy też stworzyć portal informacyjny z infolinią centralną, gdzie będzie możliwość kontaktu z asystentami rodziny, z osobami, które mogą wesprzeć i przeprowadzić daną osobę przez ten trudny czas" - przekazała minister.

Zaznaczyła, że potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane.

REKLAMA

"Zależy nam na czasie. Myślę, że to jest perspektywa pierwszego półrocza tego roku, że muszą być pokazane konkrety. I te konkrety, jak właśnie zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą otaczały wsparciem, hospicja perinatalne, to jest wyzwanie tego czasu. Jesteśmy już po wszystkich rozmowach, legislacja jest już przygotowana" - podkreśliła Maląg.

Z kolei wiceminister rodziny Barbara Socha przypomniała, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, "mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej".

Wskazała, że jedną z metod jest skutecznie prowadzona w Polsce promocja rodziny. Składają się na nią - jak wymieniła - m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs "Po pierwsze Rodzina" czy ogłoszony w tym roku konkurs "Samorząd pro Familia".

Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska, nawiązując do programu "Za życiem" podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. "Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna" – zaznaczyła.

REKLAMA

Publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekonywała z kolei, że działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Wiele z nich - jak mówiła - prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.

Korzekwa-Kaliszuk oceniła, że "problem dzieci z diagnozami prenatalnymi to duże wyzwanie w naszym kraju w perspektywie wyroku Trybunału Konstytucyjnego". Stwierdziła też, że "największym liczebnym problemem z perspektywy ochrony życia, jest problem nielegalnych aborcji na życzenie".

W tej sytuacji - jak mówiła - potrzebne są działania organizacji pozarządowych w celu promocji pozytywnych wzorców, a od strony organów państwa - "ściganie przestępczości aborcyjnej".(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czeka nas zmiana diety na bardziej roślinną. Mięsa na polskich stołach będzie coraz mniej

Spożycie mięsa w Polsce musi spaść, aby poprawić zdrowie społeczeństwa i ograniczyć wpływ rolnictwa na klimat. Eksperci wskazują, że roczna konsumpcja powinna wynosić maksymalnie 20–25 kg na osobę, zamiast obecnych 75 kg. Czy Polacy są gotowi na zmianę nawyków żywieniowych i ograniczenie mięsa w diecie?

Projekt ustawy: Mowa nienawiści i hejt w internecie będą ścigane. Czy będzie ograniczenie wolności słowa?

Już wkrótce przepisy pozwolą na ściganie za naruszenie dóbr osobistych i złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Do tego celu posłuży tzw. ślepy pozew. Istnieją jednak obawy, że nowe przepisy mogą doprowadzić do przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.

Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

REKLAMA

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

Podatek od komórki. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 stycznia [Transmisja online]

27. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

REKLAMA