Święta Wielkanocne 2021 - obostrzenia

Święta Wielkanocne 2021 - obostrzenia/Fot. Shutterstock / Shutterstock
W Święta Wielkanocne 2021 r. obostrzenia przewidziane wcześniej dla 4 województw mają obowiązywać na terenie całego kraju. Co się zmieni?

UWAGA! Aktualne zasady dotyczące tegorocznych świąt w znajdują się w artykule: Jakie obostrzenia na Wielkanoc 2021 r.?

Święta Wielkanocne 2021 - jakie obostrzenia?

Komunikat w sprawie nowych obostrzeń ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdaniem ministra praktycznie w całym kraju sytuacja epidemiczna się pogarsza. To oznacza, że decyzje o kolejnych obostrzeniach będą miały charakter ogólnopolski.

Obostrzenia, które wcześniej obowiązywały w 4 województwach zostaną rozszerzone na całą Polskę od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Swoją działalność będą musiały zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Dla rodziców istotna jest informacja, iż przez najbliższe 3 tygodnie (do 9 kwietnia) dzieci w klasach I-III będą uczyły się zdalnie.

Minister odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował iż jeżeli dojdzie do dalszego, drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może zostanie podjęta decyzja w sprawie jeszcze większych obostrzeń.

Święta Wielkanocne 2021 a zakaz przemieszczania się

Szef resortu zdrowia przypomniał, iż rząd nie wprowadza obecnie zakazu przemieszczania się.

Zaapelował też do pracodawców, w tym pracodawców publicznych, by w miarę możliwości przejść na pracę zdalną.

Święta Wielkanocne 2021 – co z kościołami?

Kościoły – zgodnie z zapewnieniami ministra zdrowia - będą dopuszczone do użytkowania. Będą w nich obowiązywały limity: 1 osoba na 15 m2.

Święta Wielkanocne 2021 – data

Święta Wielkanocne wypadają 4 kwietnia (niedziela) i 5 kwietnia 2021 r. (poniedziałek).

Zobacz więcej: Kiedy jest Wielkanoc w 2021 roku?

Pierwszy dzień Wielkiej Nocy i drugi dzień Wielkiej Nocy są dniami wolnymi od pracy.

Obostrzenia marzec 2021

Od 15 marca 2021 r. do regionów z zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa (województwo warmińsko-mazurskie i województwo pomorskie) dołączyły województwa: mazowieckie i lubuskie.

W tych regionach swoją działalność musiały zawiesić na przykład hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych) czy galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, salonów fryzjerskich).

Zobacz więcej: Lockdown: mazowieckie i lubuskie

Lekcje w klasach I-III w przypadku tych województw odbywają się w trybie hybrydowym (mieszanym).

Źródło: Infor.pl; gov.pl

Prawo
Nie będzie wolnej od pracy Wigilii w 2024 r.? To strata 1 mld dolarów. Sejm nie ma Wigilii w porządku obrad
20 lis 2024

Autorem wyceny kosztu wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. jest minister finansów Andrzej Domański. To koszt dla gospodarki i wynosi 4 mld zł. Koszt budżetowy jest niższy - 2,3 mld złotych. Minister powołuje się utratę obrotów przez sklepy, piekarnie, firmy usługowe. Nie wiadomo, czy wyliczenia Ministerstwa Finansów uwzględniają przesunięcie wydatków z 24 grudnia 2024 r. na poniedziałek 23 grudnia 2024 r. oraz weekend  21 i 22 grudnia 2024 r. Konsumenci wiedząc, że nic nie kupią ani za mówią we wtorek 24 grudnia 2024 r. muszą kupić towary i usługi wcześniej. Sejm nie ma w porządku obrad posiedzenia 19 listopada - 22 listopada zmiany Wigilii na dzień wolny od pracy. 

Rynek książki w kryzysie. Małe księgarnie znikają, branża domaga się wsparcia i ustawy o książce
20 lis 2024

Księgarnie w Polsce znikają z rynku. Branża boryka się z trudnościami spowodowanymi dominacją dużych graczy, takich jak internetowe księgarnie, i walczy o przetrwanie w nierównej konkurencji. Przedstawiciele rynku apelują o systemowe wsparcie oraz wprowadzenie ustawy, która określiłaby książkę jako dobro kultury i wprowadziła regulacje rynkowe, które pomogłyby odwrócić negatywne trendy.

Wielki QUIZ z polskich kryminałów. Dopasuj książkę do autora. 15/20 to już sukces
20 lis 2024
Powieści kryminalne cieszą się niezmienną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Polacy uwielbiają skandynawskie kryminały, ale jeszcze bardziej te rodzime. Znasz? Czytasz? Sprawdź się w naszym nowym quizie literackim.
Przeliczenie 150 000 emerytur. Kolejny wyrok sądu okręgowego bez publikacji wyroku TK z czerwca 2024 r.
20 lis 2024

Pech emerytki polegał na tym, że nie wiedziała o tym jak poważne konsekwencje będzie miało opóźnienie przez nią przejścia na emeryturę (spóźniła się o 8 miesięcy). Pobierała od 2009 r. emeryturę wcześniejszą. Zamiast przejść na emeryturę powszechną (60 lat w 2012 r.) zrobiła to w 2013 r. W efekcie ma do dziś obniżoną wysokość tej emerytury o świadczenia wypłacone w czasie emerytury (tej wcześniejszej). Kilkanaście miesięcy pozbawiło jej istotnej części comiesięcznej emerytury (tej powszechnej). Podstawa obliczenia emerytury została pomniejszona o 48833,57 z

QUIZ. Pytania z finału ostatniego odcinka "Jeden z dziesięciu". Na ilu z 20 pytań się wyłożysz?
20 lis 2024
Teleturniej "Jeden z dziesięciu" to wciąż najchętniej oglądany program w TVP. Tadeusz Sznuk od ponad 30 lat zadaje pytania uczestnikom. W finale ostatniego odcinka również nie brakowało tych, które były banalne, ale i tych nieco podchwytliwych. Spróbujcie się z nimi zmierzyć.
Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)
19 lis 2024

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego
19 lis 2024

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki
19 lis 2024

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...