REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci i inne zmiany

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci i inne zmiany/Fot. Shutterstock
Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci i inne zmiany/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci czy tzw. przyjazne pokoje przesłuchań to niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jaki są założenia?

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian procesowych w sprawach dzieci

REKLAMA

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci, graficzne pouczenia dla najmłodszych i poszerzenie możliwości korzystania z tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji przepisów procesowych przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA

Założenia projektu przedstawił w środę podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak poinformował, projekt nowelizacji m.in. Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego i ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, zawiera 21 zmian. "Kompleksowy projekt zmian w procedurze karnej, a także innych ustaw, który ma na celu wprowadzenie kompleksowych zmian powodujących, że proces karny, w którym pokrzywdzonym lub świadkami są dzieci, będzie dla tych dzieci rzeczywiście przyjazny. Zapewni poczucie bezpieczeństwa dla dzieci oraz ich najbliższych" - powiedział Romanowski.

Profesjonalny prawnik dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym

Jak podkreślił, wśród trzech najważniejszych zmian jest zapewnienie profesjonalnego prawnika dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym. Według wiceministra, "ważne jest to, żeby od samego początku, już na etapie postępowania przygotowawczego, niezależnie od stanu majątkowego, dziecko pokrzywdzone przestępstwami na tle seksualnym miało pełnomocnika z urzędu, opłacanego przez państwo, który będzie wsłuchiwał się w jego potrzeby i będzie reprezentował jego prawa". Mają to być radcowie i adwokaci doświadczeni w sprawach krzywdzonych dzieci lub osoby specjalnie przeszkolone.

Zmiany w przepisach dotyczących pouczeń

Projekt zakłada też zmiany w przepisach dotyczących pouczeń. "Pouczenia to ciągle biało-czarna na kartka zadrukowana gęsto tekstem, trzy i pół strony. To zmieniamy. Wprowadzimy obrazkowe pouczenia dla dzieci, w formie grafik. Tak, aby dziecko wiedziało, dlaczego zeznaje, po co zeznaje i jakie prawa mu przysługują" - dodał. Romanowski przekazał, że proponowane przepisy mają także poszerzyć zakres stosowania tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań.

Bezpieczny pokój przesłuchań

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że obecnie tyko w przypadku najcięższych przestępstw istnieje podstawa do przesłuchania dziecka w bezpiecznym pokoju przesłuchań i tylko do ukończenia przez dziecka 15. roku życia. "Przedłużamy ten czas. Do 18. roku życia każde dziecko w przypadku najcięższych przestępstw będzie przesłuchiwane w bezpiecznym pokoju przesłuchań z udziałem psychologa, bez jakiegokolwiek kontaktu ze sprawcą przestępstwa" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pozostałych typach przestępstw "zawsze, kiedy to miałoby służyć zdrowiu dziecka" będzie możliwość przesłuchiwania osoby małoletniej w specjalnym pokoju przesłuchań. Osoby pokrzywdzone przestępstwem na tle seksualnym i związanym w przemocą mają być – po wprowadzeniu zmian – informowane z urzędu o opuszczeniu zakładu karnego przez osobę, która je skrzywdziła. "Teraz dzieje się to na wniosek, często osoby (pokrzywdzone – PAP) są zaskakiwane tym, że sprawca pojawia się w okolicy" – dodał Romanowski.

Postępowanie z wyłączeniem jawności

Romanowski podkreślił, że resortowi zależy, żeby dzieci w procesie karnym czuły się bezpieczne, a system prawny stał się bardziej przyjazny dziecku. Wiceszef MS dodał, że postępowanie karne dotyczące przestępstw na tle seksualnym po wprowadzeniu zmian będzie zawsze prowadzone z wyłączeniem jawności, chyba, że osoba pokrzywdzona złoży wniosek o prowadzenie procesu z udziałem publiczności. "Te propozycje są efektem wsłuchiwania się Ministerstwa Sprawiedliwości w głos wielu środowisk, to rozwiązania postulowane od wielu lat" – dodał wiceminister.

Resort sprawiedliwości chce dążyć także do zmian w kodeksie karnym, które zwiększałyby zagrożenie karą dla przestępców, którzy dopuszczają się przemocy seksualnej wobec dzieci. Romanowski przypomniał, że MS zaproponowało rozwiązania, które podwyższenie kary za najcięższe przestępstwa do 30 lat, a nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Ministerstwo chce by tego typu przestępstwa nie ulegały przedawnieniu.

"Ustawa uchwalona przez Sejm niestety została uznana za niekonstytucyjną ze względów proceduralnych. Nie została zakwestionowana od strony materialnej. Pracujemy nad tym, nadal stoimy na stanowisku, że kary dla najbardziej brutalnych przestępców, szczególnie tych dokonujących przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom, powinny być wyższe" – podkreślił. Wiceszef MS powiedział, że przedstawione propozycje to "już gotowy projekt, który przeszedł wszystkie uzgodnienia wewnątrzresortowe" i został przekazany do KPRM. "Mam nadzieję, że projekt się spotka z dobrym przyjęciem i będzie szybko przyjęty przez parlament" – dodał. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski, Hanna Dobrowolska

mm/ hd/ robs/

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Ulgi na komunikację dla krwiodawcy. Rząd odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA