REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock
Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

Kwarantanna - nowe rozporządzenie

Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

REKLAMA

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Zgodnie z rozporządzeniem do dnia 17 stycznia 2021 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną.

W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. osoba, przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, będącą granicą zewnętrzną UE, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski będzie obowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwarantanna - jak długo?

Kwarantanna ta będzie trwała 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoby przekraczające granicę będą miały obowiązek przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informacje o:

  • adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie się odbywać obowiązkową kwarantannę;
  • numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Kiedy kwarantanna po powrocie do Polski?

Do 17 stycznia 2021 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczy także osób przekraczających tę granicę:

1. statkiem powietrznym;

2. transportem kolejowym;

3. pojazdem samochodowym:

  • będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego;
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
  • służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego, lub międzynarodowego transportu kombinowanego
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Przedsiębiorca oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą wykonujący:

  • międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, lub międzynarodowy przewóz regulowany, lub międzynarodowy transport kombinowany;
  • transport statkiem powietrznym;
  • transport środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  • transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

– będzie informował pasażerów o obowiązku odbycia kwarantanny.

Osoba przekraczająca granicę państwową przekaże przed przekroczeniem tej granicy przedsiębiorcy oraz wyżej określonemu podmiotowi informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą. Informacje te zostaną przekazane niezwłocznie jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Kwarantanna - kogo nie obejmuje?

REKLAMA

Kwarantanny nie będą musiały odbywać m.in. określone w rozporządzeniu osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych. Są to przykładowo kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego, rybacy, obsada pociągu.

Ponadto z kwarantanny zwolnieni będą żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, uczniowie pobierający naukę na terenie Polski oraz ich opiekunowie, studenci, zawodnicy biorący udział w międzynarodowych zawodach sportowych.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy także osób przekraczających granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym.

Jakie ułatwienie dla osób zaszczepionych?

Od 28 grudnia osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą kierowane na kwarantannę. Będą musiały udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej szczepienie przeciwko COVID-19 zaświadczeniem o wykonaniu tego szczepienia.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące podlegania kwarantannie po przyjeździe do kraju można znaleźć na stronie Straży Granicznej www.strazgraniczna.pl. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15 dział również specjalna infolinia + 48 22 500 40 00.

Zakaz lotów od 22 grudnia 2020 r.

Pamiętajmy, iż od 22 grudnia 2020 r. do 6 stycznia 2021 r. obowiązuje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork

10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Zakaz ten nie obowiązuje lotów wyczarterowanych przed 8 grudnia 2020 r. Nie stosuje się go również do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Źródło: Infor.pl, gov.pl, Straż Graniczna, PAP

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2316)

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]. Pula jest ograniczona, więc warto się pośpieszyć

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

W Wigilię praca tylko do 14. Sprawdź, jak szef rozliczył twój urlop. Niewielu wie, jak zrobić to prawidłowo, a pracownicy na tym tracą

W 2024 roku Wigilia jest dniem roboczym. Jednak w handlu obowiązują ograniczenia, które wpływają na czas pracy pracowników. Gdy zdecydują się tego dnia skorzystać z urlopu wypoczynkowego, pracodawcy często popełniają ten błąd.

REKLAMA

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie. Znamy projekt rozporządzenia

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie. Znamy projekt rozporządzenia resortu pracy ws. ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Sąd: 20 telewizorów. 40 000 zł obciąża osobę niepełnosprawną. Abonament RTV

Osoba niepełnosprawna prowadziła hotel. Na wyposażeniu 38 telewizorów. Z akta sprawy wynika, że jest osobą niepełnosprawną i z uwagi na stan zdrowia wycofuje się z biznesu, wydzierżawia hotel. Nowy gospodarz hotelu zobowiązuje się przejąć opłaty abonamentowe za 38 telewizorów (20 było zgłoszonych). Nie robi tego. Zaległość w kwocie około 40 000 zł spada na osobę niepełnosprawną. Ma zapłacić zaległy abonament. I ma ewentualne roszczenie do spółki z o.o. która przejęła hotel. 

REKLAMA