Jakie obostrzenia od 28 grudnia 2020 r.?
REKLAMA
REKLAMA
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zobacz również: Ograniczona działalność galerii handlowych - jest rozporządzenie oraz Zamknięte kluby nocne, baseny, siłownie, hotele. Rząd opublikował rozporządzenie.
REKLAMA
Jakie obostrzenia po świętach?
Rząd przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe obostrzenia. O wprowadzeniu narodowej kwarantanny poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Zamknięte zostaną:
- hotele, nawet dla wyjazdów służbowych (poza określonymi wyjątkami);
- stoki narciarskie;
- galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych i drogerii).
Ponadto dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym przewidziano obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
Do kiedy będą obowiązywały nowe obostrzenia?
Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.
Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia
Szczegółowe zasady bezpieczeństwa zostały opublikowane na stronie gov.pl. Oto one:
- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
- 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
Przedłużenie dotychczasowych zasad i ograniczeń:
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.
Jak spędzimy Sylwestra?
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6 rano dnia następnego będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Obostrzenie to będzie obowiązywało tylko w noc sylwestrową i będzie się odbywało na podobnych zasadach jak na wiosnę. "Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym" - mówił minister Niedzielski.
Jakie ograniczenia w święta?
Zgodnie z zapowiedziami ministra Niedzielskiego nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed Świętami Bożego Narodzenia.
REKLAMA
Przypomnijmy, iż świąteczne ograniczenia dotyczą m.in. limitu osób. Zgodnie z rozporządzeniem imprezy i spotkania mogą odbywać się do 5 osób w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.
Świąteczne ograniczenia budzą spore kontrowersje. Przykładowo zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wprowadzanie takiego obostrzenia rozporządzeniem Rady Ministrów nie mieści się w grupie potencjalnych obostrzeń dopuszczalnych na mocy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Wątpliwości budzi kwestia nakładania mandatów karnych.
„Mimo istnienia określonych instrumentów prawnych, przewidujących sankcje za naruszenie zakazu organizowania spotkań rodzinnych, oraz wątpliwości związanych z treścią tych przepisów obawa, że będą przeprowadzane kontrole funkcjonariuszy Policji podczas Świąt Bożego Narodzenia wydaje się nieuzasadniona” – przekonuje Mariusz Mirosławski z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes w Sosnowcu.
Czytaj więcej: Święta w czasie pandemii - czy obowiązują kary?
Warto pamiętać, iż w Wigilię nie obowiązują godziny dla seniorów, a limity osób przewidziano również w kościołach.
Zobacz więcej: Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?
Źródło: Infor.pl; gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat