Narodowy Program Szczepień - jakie zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
O zmianach w Narodowym Programie Szczepień mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej minister szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
REKLAMA
Jaka kolejność szczepień przeciw COVID-19?
Nowością w porównaniu do pierwotnej wersji programu jest wprowadzenie etapu O. Znajdą się w nim wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, nie tylko personel medyczny. Jak zaznaczył Dworczyk ta grupa zostanie zaszczepiona w 500 szpitalach węzłowych. W pierwszym etapie mają znaleźć się m.in. seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opieki leczniczej, służby mundurowe oraz nauczyciele.
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
Fundusz Kompensacyjny
Jak zapowiedział Dworczyk, w najbliższych dniach zostanie przedstawiona ustawa dotycząca Funduszu Kompensacyjnego. Fundusz ten został przewidziany dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne.
Status osoby zaszczepionej
Status osoby zaszczepionej ma pozostać bez zmian, jednak - jak podkreślił szef KPRM - wraz z rozpoczęciem szczepień przepisy w tym zakresie mają zostać doprecyzowane. Ze statusem tym wiążą się ewentualne zachęty dla osób zaszczepionych.
Jaki czas oczekiwania na szczepienie?
Czas oczekiwania na szczepienie będzie zależał od ilości chętnych oraz od dostaw szczepionek.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż po 15 stycznia 2021 r. osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, będą mogły się umawiać na konkretne terminy. Pod numerem 989 będzie działała specjalna infolinia.
Strona internetowa
Informacje dotyczące szczepień można znaleźć na specjalnej stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie.
Czym jest Narodowy Program Szczepień?
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 został przedstawiony do konsultacji w ubiegłym tygodniu. Zakończyły się one 12 grudnia 2020 r.
Jak czytamy w dokumencie strategii służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. „Obejmuje się nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek i ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.
Narodowy Program Szczepień określa m.in. kolejność szczepień, miejsca ich wykonywania oraz przebieg.
Polecamy serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat