REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działalność windykatorów - jakie są planowane zmiany?

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy ma uregulować funkcjonowanie przedsiębiorstw windykacyjnych i działalność windykatorów.

Wakacje kredytowe - zarzuty wobec 3 banków

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu w związku z ustawowymi wakacjami kredytowymi. Za jakie działania?

Reparacje wojenne. Dużo szumu bez konkretnych działań

Temat reparacji wojennych od jakiegoś czasu wypełnia serwisy informacyjne. Jednak strona polska nie podjęła wobec Niemiec żadnych formalnych działań. Zachodni sąsiad nie przewiduje negocjacji w tej kwestii.

Modernizacja polskiej armii - fakty i mity [OPINIA]

Armia zaraz będzie silna i liczna, a środki, jakie na nią przeznaczamy, są rekordowe – tak w skrócie i uproszczeniu można podsumować narrację Prawa i Sprawiedliwości na temat obronności. A jak wygląda rzeczywistość?

REKLAMA

Dopłaty do ogrzewania - Sejm przyjął ustawę

Dopłaty do ogrzewania. Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

Bon turystyczny - złożona poprawka zakłada wydłużenie płatności

Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. - zakłada poprawka, którą złożyło Prawo i Sprawiedliwość podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Kolejne zmiany w prawie budowlanym - założenia projektu

Jeszcze w IV. kwartale 2022 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu kolejny projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma być kolejnym etap upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Podstawowym założeniem tych zmian jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak też organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

500 plus bez waloryzacji

"Na ten moment nie przewidujemy waloryzacji świadczenia 500 plus, wspieramy rodziny przez nowe programy" – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg

REKLAMA

INFOR świętuje 35-lecie działalności

1 września 1987 roku Ryszard Pieńkowski powołał do życia wydawnictwo pod nazwą Biuro INFORmacji Organizacyjno-Prawnej "INFORM". Na rynku pojawia się pierwszy produkt wydawnictwa "Prawo Rzemieślnika". Taki był początek.

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od granicy z Białorusią przedłużony

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią będzie obowiązywał do 30 listopada 2022 r. Na jakich odcinkach?

Czy trudno uzyskać orzeczenie dla niepełnosprawnego uchodźcy z Ukrainy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymało jak dotąd informacji od obywateli Ukrainy lub zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności o trudnościach związanych z uzyskaniem orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność - przekazał resort.

Uczeń z Ukrainy a szkolne ubezpieczenie NNW

W rozpoczynającym się za chwilę roku szkolnym sporą grupę uczniów będą stanowiły ukraińskie dzieci przebywające w Polsce. Szkoły jak co roku będą przypominały o ubezpieczeniach NNW dla uczniów. Taka sytuacja wzbudza wątpliwości rodziców nieposiadających polskiego obywatelstwa. Chodzi między innymi o to, czy szkolna polisa NNW jest obowiązkowa. Kolejne pytanie dotyczy możliwości objęcia ukraińskiego ucznia standardową ochroną. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili rozwiać wątpliwości dotyczące szkolnego NNW dla uczniów nieposiadających polskiego obywatelstwa.

Czternaste emerytury - kolejna wypłata 1 września 2022 r.

1 września to kolejny termin wypłaty czternastych emerytur, dodatkowe świadczenie otrzyma tego dnia około miliona emerytów i rencistów – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

DGP: 13% waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. Minimalna emerytura wzrośnie o 180 zł [projekt budżetu]

Wysoka inflacja spowoduje, że w przyszłym roku będziemy mieli ponad 13 proc. waloryzację rent i emerytur - wynika z projektu budżetu przyjętego przez rząd.

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Niższy limit dorabiania dla emerytów i rencistów

Każdego roku we wrześniu niższy jest limit dorabiania dla emerytów i rencistów. Z czego to wynika?

Reprywatyzacja nieruchomości warszawskich. Przełomowe wyroki NSA

NSA wydal dzisiaj wyroki, którymi zakwestionowane zostały de facto wszystkie decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń – poinformował w poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Postępowanie spadkowe – zmiany Kodeksu cywilnego w 2022 roku

Rząd prowadzi aktualnie prace nad ustawą, której przedmiotem będzie nowelizacja Kodeksu cywilnego. W tej chwili projekt jest na etapie opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wdrożyć zmiany w życie jeszcze w 2022 roku. Tematem prac są przepisy dotyczące części IV Kodeksu, czyli normujące postępowanie spadkowe. Wyjaśniamy, co ulegnie zmianie w tym zakresie i czy w realny sposób przyczyni się to do usprawnienia postępowań spadkowych.

Prezydent rozważa 15. emeryturę

Dzisiaj trzeba pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w najtrudniejszej sytuacji. Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Taryfy na gaz na 2023 r. zamrożone?

Rząd pracuje nad zamrożeniem taryf na gaz na 2023 rok - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wanienki dla dzieci - jakie nieprawidłowości?

Inspekcja Handlowa skontrolowała artykuły do kąpieli. W co czwartej wanience dla dzieci wykryto nieprawidłowości.

Bon turystyczny - POT analizuje nieuczciwe przypadki

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż prowadzenie handlu bonami turystycznymi jest niezgodne z prawem. Czego nie można opłacić za pomocą bonu?

Brak odszkodowań dla przedsiębiorców nad Odrą

Aby Skarb Państwa mógł wypłacić odszkodowanie, musi być uwidoczniona wina Skarbu Państwa, w przypadku sytuacji na Odrze nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jakie są jej przyczyny - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Skażenie Odry. Ustawa o pomocy przedsiębiorcom wkrótce w sejmie

Zakładamy, że w przyszły piątek ustawa o pomocy przedsiębiorcom zostanie przyjęta przez Sejm, a kolejną drogą jest Senat i na pewno tutaj będzie prośba, aby Senat nie przetrzymywał tej ustawy przez 30 dni, tylko zechciał procedować ją jak najszybciej – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

UOKiK otrzymał 800 skarg konsumentów w sprawie wakacji kredytowych

Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe. Czego dotyczą skargi zgłaszane do Urzędu Konkurencji i Konsumentów?

Największa od 500 lat susza uderza w produkcję żywności

Susza mocno doskwiera Europie. Prawie połowa jej terytorium jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.

Dodatek do oleju opałowego - w jakiej wysokości i dla kogo?

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest olejem opałowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w formie dodatku do ogrzewania. W jakiej kwocie i na jakich zasadach?

Dodatek do pelletu - dla kogo i w jakiej wysokości?

Dodatek to pelletu to jednorazowe świadczenie pieniężne, które otrzymają gospodarstwa domowe używające go do ogrzewania. Ile wyniesie i jakie będą warunki jego przyznania?

Dodatek do drewna opałowego - ile i dla kogo?

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest drewnem kawałkowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe, które ma zrekompensować dynamiczny wzrost cen tego surowca. Kto otrzyma dodatek do drewna i w jakiej wysokości?

Dodatek do gazu LPG – dla kogo i na jakich warunkach?

Dodatek do skroplonego gazu LPG będzie przysługiwał gospodarstwom domowym używającym go do ogrzewania. Ma być on wypłacany na takich zasadach jak dodatek węglowy. Ile wyniesie dofinansowanie i kto go otrzyma?

25 sierpnia 2022 r. rusza wypłata czternastej emerytury

W czwartek rusza wypłata 14. emerytury, świadczenie w pierwszej transzy otrzyma ok. 1,6 mln osób na kwotę prawie 2 mld złotych – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Emerytury stażowe – możliwe rozwiązania prawne

Projekty dotyczące emerytur stażowych będą jesienią analizowane – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. "Są rzeczywiście godne tego, aby je dobrze przeanalizować" – dodała. Wskazała jednocześnie na dalsze tworzenie systemu zachęcającego do dłuższej pracy.

Wesele a inflacja - jak nie wpaść w długi?

O jakich ukrytych kosztach wesela i ślubu należy wiedzieć, by uniknąć długów? Jak zadbać o dobrze skonstruowane umowy?

Jaka jest najniższa emerytura wypłacana w Polsce przez ZUS?

W Polsce najniższa wypłacana przez ZUS emerytura wynosi 10 groszy, przy czym koszt wypłaty takiego świadczenia to 100-150 zł – poinformowała 24 sierpnia 2022 r. w Studiu PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że wypłacanie tzw. groszowych emerytur jest sprzeczne z ideą, czym jest świadczenie emerytalne.

Wypłata 300 plus we wrześniu? Złóż wniosek w sierpniu

"Rok szkolny za pasem a z nim wiążą się wydatki. Jeśli rodzice chcą mieć na nie dodatkowe 300 zł jeszcze we wrześniu – muszą złożyć wniosek już teraz "– zachęca Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Czy najemca mieszkania bądź domu ma prawo do dodatku węglowego?

Osoby, które zamieszkują wynajęte nieruchomości ogrzewane węglem również mogą otrzymać dodatek węglowy, jednak w określonych przypadkach. Kiedy najemca może ubiegać się o dodatek do węgla?

Dopłaty do ogrzewania na tych samych zasadach jak dodatek węglowy

Dopłaty do ogrzewania będą wypłacane na tych samych zasadach jak dodatek węglowy, obowiązkowy będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), nie będzie kryterium dochodowego - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Skażenie Odry – czy jest szansa na odszkodowania?

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie miała na celu przede wszystkim usprawnienie procedur inwestycyjnych zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększenie stanu zasobów wody w rzece - mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Koniec rosyjskiego węgla w Europie

Import rosyjskiego węgla do Europy od sierpnia został objęty sankcjami. Ceny surowca biją rekordy, ale państwa członkowskie zapewniają, że nie mają sygnałów o łamaniu embarga. Cała „27” poszukuje też alternatywnych źródeł dostaw.

Najdroższy lek na SMA na wrześniowej liście leków refundowanych

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będzie on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Egzaminy na aplikacje prawnicze w 2022 r. - termin, kandydaci

Termin składania wniosków o dopuszczenie do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 10 sierpnia 2022 r. Kiedy kandydaci przystąpią do testów?

Kiedy ZUS wypłaci czternaste emerytury?

W jakim terminie zostaną wypłacone czternaste emerytury i renty? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż do otrzymania świadczenia nie jest potrzebny wniosek.

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Dodatek węglowy będą wypłacały samorządy, jednak z pieniędzy, które otrzymają od wojewodów. Na te jednak będę musiały jeszcze poczekać.

14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]

Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?

Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?

Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?

Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych

Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.

Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?

Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.

Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022

Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

REKLAMA