Ubezpieczenie na wypadek poddania się operacji chirurgicznej

Materiały prasowe
Konieczność poddania się operacji chirurgicznej zazwyczaj niesie ze sobą poważne konsekwencje. Może to być długotrwała rekonwalescencja, która zaowocuje obniżeniem poziomu dochodów czy też komplikacje pooperacyjne, niosące za sobą konieczność przeprowadzenia dodatkowego leczenia. Aby przynajmniej częściowo poprawić komfort związany z zabiegiem, warto skorzystać z odpowiedniego ubezpieczenia.

Czym jest ubezpieczenie od operacji chirurgicznej?

Polisy ubezpieczeniowe, które obecnie oferują różne towarzystwa, chronią przed skutkami różnych zdarzeń losowych. Poza ubezpieczeniem komunikacyjnym, które obowiązuje wszystkich kierowców, zainteresowane osoby sięgają też po polisy majątkowe, emerytalne czy od odpowiedzialności cywilnej – jeśli klient wykonuje zawód związany z ryzykiem wyrządzenia szkody innej osobie. Do najpopularniejszych z pewnością zalicza się ubezpieczenie domu czy mieszkania przed kradzieżą, zalaniem, pożarem i innymi wypadkami losowymi. Klienci ubezpieczycieli chętnie też wybierają ubezpieczenie na życie online.

Poza standardową ofertą, dostępną jeszcze w czasach, gdy na polskim rynku ubezpieczeniowym trudno było o konkurencję, obecnie pojawiają się też produkty specjalne, takie jak ubezpieczenie ślubu i wesela, drogiego biletu na koncert, ukochanego kota lub psa, ochrony prawnej, czy od szkody wynikającej z dokonania czynu niedozwolonego. W przybliżeniu oznacza to np. odpowiedzialność cywilną wychowawcy, pod którego opieką dziewczynka zaszła w ciążę. Jedną z form takiej polisy jest też ubezpieczenie na wypadek przejścia operacji chirurgicznej.

Ubezpieczyciel a zakres ochrony

Jeśli chcesz wykupić polisę przez zbliżającą się operacją lub zabezpieczyć na jej wypadek w dalszej przyszłości, z pewnością istotne będzie dla Ciebie, w jakich sytuacjach dostaniesz odszkodowanie i w jakie będzie wysokości. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak i tutaj towarzystwa przygotowują własne, indywidualne oferty. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z OWU, a w szczególności z sytuacjami, które są objęte ubezpieczeniem oraz tymi, w których wypłata odszkodowania Ci nie przysługuje.

Analizę warto rozpocząć od definicji operacji. Najczęściej pod tym pojęciem ubezpieczyciele kryją się wszelkie zabiegi przeprowadzane przez lekarza medycyny w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub przewodowym. Operacja powinna też być przeprowadzona w placówce służby zdrowia znajdującej się na terenie Polski. Zazwyczaj też ubezpieczenie na wypadek poddania się operacji chirurgicznej obejmuje wyłącznie zabiegi przeprowadzane w celu ratowania życia lub zdrowia. Nie będą nimi:

  • operacje plastyczne powiększenia piersi, odsysania tkanki tłuszczowej czy korekcji nosa,
  • operacje antykoncepcyjne,
  • operacje stomatologiczne,
  • operacje zmiany płci
  • przeszczepy narządów,
  • wymiana rozrusznika lub pompy insulinowej itp.

W niektórych z wymienionych sytuacji ubezpieczenie może obejmować operacje, których celem jest usuwanie szkód powstałych w wyniku wypadków (komunikacyjnych, przy pracy itp.)

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania, chociaż jesteś ubezpieczony?

Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej ma na celu zapewnienie środków osobie, która na skutek choroby czy zagrożenia życia musiała przerwać wykonywanie obowiązków rodzinnych czy zawodowych. Często też środki rehabilitacyjne, jakie oferuje państwowa służba zdrowia, są niewystarczające, aby pacjent szybko wrócił do pełnej sprawności. Wykupienie polisy pozwala na zakup leków, środków opatrunkowych, wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego czy opłacenie usług fizjoterapeuty.

Towarzystwa chronią jednak swoje interesy, dlatego wyłączają spod ochrony osoby, które poddają się operacji z niewłaściwych powodów lub na skutek własnych działań. Do takich sytuacji zaliczają się np. próba samobójcza, zatrucie alkoholem lub używkami, poszkodowanie w wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez osobę bez uprawnień do prowadzenia pojazdu czy uraz doznany podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...