REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odbywania rehabilitacji leczniczej z ZUS - testy na koronawirusa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Nowe zasady odbywania rehabilitacji leczniczej z ZUS - testy na koronawirusa. / fot. Shutterstock
Nowe zasady odbywania rehabilitacji leczniczej z ZUS - testy na koronawirusa. / fot. Shutterstock
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS ponownie uruchomił rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Jeśli otrzymasz skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz ulotkę o nowych zasadach jej odbywania, skontaktuj się z ośrodkiem i podaj swój numer telefonu. Otrzymasz zlecenie na test na koronawirusa.

Zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą

Od 4 sierpnia 2020 Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie kieruje na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. każda osoba przed wyjazdem do sanatorium dostanie z ZUS zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą wraz z ulotką informująca o nowych zasadach wynikających z sytuacji epidemiologicznej.

REKLAMA

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet PREMIUM

Testy na koronawirusa

Po otrzymaniu zawiadomienia należy się skontaktować się z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje o wystawionym zleceniu na badanie – test w kierunku SARS-CoV-2.

REKLAMA

- Jeśli nasz klient jest kierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w miejscu swojego zamieszkania wtedy nie wykonuje testu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ważne jest jednak żeby test nie był zrobiony nie wcześniej niż sześć dni przed wyjazdem i tylko negatywny wynik pozwala na wyjazd do sanatorium – wyjaśnia rzeczniczka.

Obowiązkowy test każdy wykona bezpłatnie. Wynik testu jest przekazywany pacjentowi telefonicznie. Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maseczki, rękawiczki, przyłbice

Do sanatorium trzeba zabrać ze sobą środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki lub przyłbice a na miejscu pamiętać o zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości od innych osób, częstym myciu i dezynfekcji rąk, przestrzeganiu regulaminu i wewnętrznych zarządzeń ośrodka związanych z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

- Podkreślam jeszcze raz - zanim nie dostaniemy informacji o negatywnym wyniku testu – nie planujemy podróży – przestrzega Kowalska-Matis. – Jeżeli ktoś nie może wyjechać powinien powiadomić o tym swój oddział ZUS.

Kwarantanna albo izolacja

Jeśli ktoś jest na kwarantannie albo w izolacji lub przebywa z osobą w kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych nie może jechać do sanatorium! W razie dodatkowych pytań należy skontaktować się z Oddziałem ZUS – w sprawie otrzymanego skierowania na rehabilitację lub z Ośrodkiem rehabilitacyjnym – np. w sprawie godziny przyjazdu.

Liczba ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2020

L.p.

województwo

Liczba ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2020

1

mazowieckie

8

2

śląskie

6

3

małopolska

9

4

wielkopolskie

2

5

dolnośląskie

10

6

pomorskie

6

7

łódzkie

4

8

kujawsko-pomorskie

11

9

zachodniopomorskie

7

10

podkarpackie

6

11

lubelskie

3

12

warmińsko-mazurskie

6

13

świętokrzyskie

1

14

lubuskie

2

15

podlaskie

2

16

opolskie

0

suma

83

cid:image001.png@01D664EE.4F78D000

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 tys. zasiłku coraz bliżej: senat nie zgłosił poprawek. Czy podpis Prezydenta to tylko formalność?

Z wielką ulgą wiele osób przyjęło informację, że senat nie zgłosił w środę (15 maja 2025 r.) poprawek do nowelizacji ustawy ws. podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tys. zł. Jego kwota ma podlegać waloryzacji w marcu, jeżeli wskaźnik inflacji w roku poprzednim przekroczy 5 proc. Podwyżka i wypłata wyżej kwoty zasiłku ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.

38,9 godziny pracy w tygodniu w Polsce - w Niemczech niecałe 34 (średnia unijna 36 godzin). Ekspert: musimy dążyć do skrócenia czasu pracy

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Powinniśmy dążyć do skrócenia czasu pracy. Gospodarczo jesteśmy na to gotowi – powiedział PAP Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych, komentując najnowsze dane Eurostatu o średnim czasie pracy. Najnowsze dane Eurostatu za ubiegły rok wskazują, że Polska jest w ścisłej czołówce państw UE, w których pracuje się najdłużej. Nasz tygodniowy czas pracy w 2024 r. wyniósł 38,9 godziny wobec unijnej średniej 36 godzin.

Elektroniczne przesyłanie pism procesowych - system e-EDES już działa w Polsce

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 14 maja 2025 r., że Polska dołączyła do grona pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej, które uruchomiły usługę komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami i innymi organami w sprawach cywilnych i handlowych, wykorzystując system informatyczny e-EDES (e-Evidence Digital Exchange System). Uruchomienie systemu nastąpiło 5 maja br.

Polacy pracują za dużo. Ekspert: powinniśmy dążyć do skrócenia czasu pracy

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Powinniśmy dążyć do skrócenia czasu pracy. Gospodarczo jesteśmy na to gotowi – powiedział Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych, komentując najnowsze dane Eurostatu o średnim czasie pracy.

REKLAMA

Komunikat PKW: Nieprawdziwe informacje o potwierdzaniu tożsamości w komisji wyborczej [wybory prezydenta 2025 r.]

PKW opublikowało dziś komunikat z informacją, że wyborcy mogą potwierdzać swoją tożsamość mObywatelem w czasie głosowania w wyborach prezydenckich.

Sąd zdecydował: wychowanie dziecka a emerytura. ZUS nie chce przyznawać świadczeń

Jakiś czas temu zapadł istotny wyrok z obszaru świadczeń rodzinnych, a konkretnie co do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego - MAMA 4+. Z pomocą interpretacji (jak się okazuje spornych i niewystarczająco precyzyjnych) definicji - przyszedł NSA na skutek pozwu matki, której ZUS nie chciał przyznać tzw. "świadczenia matczynego". W sprawie sporne okazało się pojęcie: wychowania dzieci.

Wybory Prezydenta RP 2025. Kiedy PKW poda wyniki?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Tego samego dnia, już po zamknięciu lokali wyborczych poznamy wyniki sondażowe exit poll. Na wyniki PKW trzeba będzie poczekać trochę dłużej. Kiedy wyniki?

Pełczyńska-Nałęcz: Koniec dopłat do kredytów mieszkaniowych, podatek katastralny od trzeciego mieszkania

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała zwrot w polityce mieszkaniowej. Koniec z dopłatami do kredytów, więcej mieszkań społecznych i podatek katastralny – to filary nowego podejścia rządu.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025: Kto przejdzie do drugiej tury? [SONDA]

Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Emocje rosną, a najnowsze sondaże rzucają nowe światło na szanse poszczególnych kandydatów. Kto znajdzie się w drugiej turze? Sprawdź, jak wyglądają wyniki, jak zmieniają się nastroje wyborców i oddaj głos w naszej sondzie.

Ostatnie sondaże prezydenckie 2025: duże różnice w pierwszej trójce. 25% Polaków nadal się waha na kogo zagłosować. Podejmą decyzję dopiero przy urnie wyborczej?

W dniu 14 maja 2025 r. opublikowano dwa różne sondaże prezydenckie tej samej instytucji badawczej IBRIS, dla dwóch różnych gazet przeprowadzone w ostatnich dniach. Sondaże te pokazują dość duże różnice między kandydatami plasującymi się na pierwszych trzech miejscach. Z innego sondażu wynika, że ponad jedna czwarta Polaków wciąż może zmienić kandydata, na którego zagłosuje w nadchodzących wyborach prezydenckich.

REKLAMA