Transport publiczny: nowe limity pasażerów od 18 maja 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w transporcie publicznym
Od 18 maja obowiązuje nowe limity pasażerów w środkach transportu publicznego. Zmiany dotyczą również przejazdów pociągami. Możliwe jest obliczanie limitu pasażerów na dwa sposoby: albo na pokład wejdzie, tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo tyle ile wynosi 30% wszystkich miejsc (stojących i siedzących).
REKLAMA
Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2
Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję z którego sposobu obliczania limitu pasażerów skorzystać. Do wyboru są dwie możliwości. Na pokład pociągu, metra, tramwaju czy autobusu wejdzie:
- tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)
albo
- tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Jeżeli w wagonie metra jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego pojazdu mogło wejść 15 osób.
W środkach transportu publicznego obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa.
Ruch międzynarodowy
Do odwołania wstrzymane jest kursowanie pasażerskich pociągów międzynarodowych. Ruch towarowy odbywa się normalnie. Z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolniona jest obsada pociągu oraz inni pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego w ramach międzynarodowego transportu kolejowego. Odbywa się to podstawie listy stanowiącej wykaz tych osób przekazanej przez przewoźnika albo zarządcę infrastruktury kolejowej do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przekazuje ją do Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Podstaw prawna:
Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
Polecamy serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat