Od 1 kwietnia 2020 r. nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązują nowe obostrzenia m.in. ograniczenie liczby osób przebywających w sklepie
REKLAMA
Od środy obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Jest to m.in. ograniczenie liczby osób w sklepach, zamknięcie zakładów fryzjerskich, a także zakaz dla nieletnich wyjścia z domu bez opieki.
O kolejnych krokach, które wprowadza rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, poinformowali we wtorek na konferencji prasowej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według premiera, nowe obostrzenia mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia. We wtorek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
REKLAMA
Nowe ograniczenia dotyczą liczby klientów m.in. w sklepach, na targach i na poczcie. I tak w sklepach i punktach usługowych obowiązuje ograniczenie do trzech osób na kasę lub inne stanowisko do płacenia. W godzinach 10-12 placówki takie będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia.
W przypadku straganu lub targowiska - podobnie jak w sklepie - na jeden punkt handlowy również ma przypadać trzech klientów. Jeśli chodzi o pocztę, ograniczenie to wynosi dwie osoby na jedno okienko. Klienci sklepów, punktów usługowych oraz targowisk mają obowiązek noszenia rękawiczek podczas zakupów (rozporządzenie zobowiązuje też sklepy, punkty usługowe oraz osoby zarządzające targowiskami lub straganami do zapewnienia klientom rękawiczek i płynów do dezynfekcji).
Zgodnie z nowymi przepisami w weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
Od środy zamknięte zostają też zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są także zabiegi rehabilitacyjne i masaże. Tu wyjątek stanowią sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Nowe przepisy obejmują także hotele i miejsca noclegowe, które zostają zamknięte i mogą funkcjonować tylko wtedy, gdy będą w nich przebywać osoby w kwarantannie, izolacji lub gdy będzie przebywał w nich personel medyczny. Goście, którzy obecnie przebywają w takich obiektach, muszą się wykwaterować do 2 kwietnia.
Hotele pozostaną otwarte dla osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki.
REKLAMA
Rząd wprowadził ponadto zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ten zakaz ma obowiązywać do odwołania. Zabronione jest też korzystanie z rowerów miejskich.
Minimalna odległość między pieszymi to - zgodnie z nowymi zasadami - dwa metry i ograniczenie to dotyczy także rodzin i bliskich, z wyłączeniem rodziców z dziećmi do 13. roku życia i osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych oraz ich opiekunów.
Instytucje publiczne i urzędy swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie, ale wyjątek stanowią czynności, gdzie praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji kluczowych obowiązków tych instytucji.
Od 1 kwietnia rozszerzona będzie lista osób podlegających obowiązkowej kwarantannie domowej, którą objęci będą wszyscy, którzy mieszkają z osobą na kwarantannie. Zasady te będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia.
Poprzednie restrykcje wprowadzone przez rząd obowiązują do 11 kwietnia i dotyczą m.in. zakazu przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.
Ograniczenie nie dotyczy wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19 w tym w ramach wolontariatu. Ograniczenie nie dotyczy sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. Zdecydowano jednocześnie, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu.
Jeśli chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. W najnowszym rozporządzeniu obostrzenia te rozszerzono na prywatny transport.
Przepisy zakazują do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń. Ograniczenia tego nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ mkr/ mrr/
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat