REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Dużej Rodziny - przewodnik krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
/
Domena Publiczna

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób krok po kroku uzyskać Kartę Dużej Rodziny? Komu przysługują zniżki? Prezentujemy krótki przewodnik o tym jak korzystać z karty, aby uzyskać zniżki w instytucjach prywatnych i publicznych.

Chcę korzystać ze zniżek, ale jak? Karta Dużej Rodziny krok po kroku

Dzisiaj Kartę Dużej Rodziny posiada ponad 3,46 mln osób – Kart aktywnych elektronicznych jest 715 tys., a tradycyjnych 2,94 mln. Dostępna od 1 stycznia 2018 r. eKDR pozwala wyświetlać swoją Kartę, a w przypadku rodziców – także karty pozostałych członków rodziny. Możemy wyszukać najbliższe punkty, w których KDR jest honorowana, a także wyszukać partnerów programu m.in. po lokalizacji i kategorii. 

REKLAMA

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

W programie uczestniczy ok. 6,5 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ok. 24 tys. lokalizacji. To zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne. Zniżki ustawowe obejmują opłaty paszportowe, transport kolejowy oraz darmowe wstępy do parków narodowych. Ale KDR to także zniżki na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek można złożyć przez portal Emp@tia lub drogą tradycyjną.

Jeśli składasz wniosek przez Emp@tię:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wejdź do modułu eWnioski na Emp@tii —  portalu Ministertwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Zaloguj się profilem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego — załóż go online
  • Wypełnij wniosek — przejrzysty kreator wniosku ułatwia złożenie wniosku i pilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione
  • Czekaj na powiadomienie o gotowych do odbioru Kartach — dostaniesz je w wiadomości sms 

Jeśli składasz wniosek również o Karty mobilne, członkowie rodziny na podane we wniosku adresy e-mail otrzymają:

  • numery Kart, które jednocześnie są loginami do aplikacji mobilnej mKDR
  • linki do sklepów Google Play i App Store, by pobrać aplikację
  • Jednorazowe hasła do aplikacji członkowie rodziny otrzymają w wiadomościach sms na podane we wniosku numery telefonów

Składasz wniosek w urzędzie?

  • Skontaktuj się z urzędem gminy lub miasta i zapytaj, która instytucja zajmuje się Kartami Dużej Rodziny (może to być np. ośrodek pomocy społecznej)
  • Wypełnij  wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny i przygotuj odpowiednie dokumenty
  • Złóż wniosek w odpowiedniej instytucji
  • Odbierz Kartę Dużej Rodziny

Jeśli składasz wniosek również o Kartę mobilną, pobierz aplikację mKDR w Google Play (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu IOS).

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Jakich dokumentów potrzebujesz?

  • Ojciec i matka – wystarczą dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport – jeśli nie mają numeru PESEL) oraz oświadczenie, że rodzice nie są pozbawieni władz rodzicielskiej (ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej). Można je napisać samodzielnie lub wypełnić odpowiedni formularz.
  • macocha i ojczym (małżonek jednego z rodziców) – dokument tożsamości oraz akt małżeństwa
  • dzieci poniżej 18 lat – akt urodzenia lub dokument tożsamości
  • dzieci powyżej 18 lat – dokument tożsamości oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach (można napisać je samodzielnie lub wypełnić odpowiedni formularz).
  • dzieci niepełnosprawne powyżej 18 lat – dokument tożsamości
  • dzieci z rodzin zastępczych albo z rodzinnego domu dziecka – ostanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
  • osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
  • cudzoziemiec – dodatkowo, oprócz wcześniej wymienionych dokumentów, konieczny jest dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce/zezwolenie na pobyt w kraju.

Co ważne, jeśli składasz wniosek wyłącznie o Kartę mobilną, a urząd przyznał ci już plastikową Kartę — nie musisz przygotowywać żadnych dokumentów. Wystarczy, że podasz numer telefonu i adres e-mail członka rodziny (jeżeli wniosek dotyczy osoby, która nie ma telefonu ani adresu e-mail — podaj numer telefonu i adres e-mail rodzica lub innego członka rodziny). We wniosku możesz wskazać, czy rodzice będą mogli wyświetlać w aplikacji mKDR tylko swoje Karty, czy również Karty pozostałych członków rodziny.

Ile to kosztuje?

Usługa jest bezpłatna, jeśli wnioskujesz o Kartę po raz pierwszy. Duplikat Karty kosztuje 9,56 zł. Jeśli składasz wniosek tylko o Kartę mobilną (a masz już Kartę plastikową lub odwrotnie): zapłacisz 9,21 zł

Gdzie sprawdzę dostępne zniżki?

Szczegółowy wykaz wszystkich partnerów KDR można znaleźć pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr oraz w aplikacji mobilnej.

Komu przysługuje KDR?

REKLAMA

Każdemu członkowi rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli ojcu i matce, macosze lub ojczymowi (małżonek jednego z rodziców) oraz dzieciom. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Uwaga! Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymywać również rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie od tego, w jakim wieku są dzisiaj.

Na jak długo przyznawana jest Karta?

  • rodzice — na całe życie
  • dzieci — do ukończenia 18 lat
  • dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują — do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat
  • dzieci niepełnosprawne — na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA