Ferie zimowe - gdzie uzyskać pomoc medyczną?

Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możesz skorzystać z kilku form opieki medycznej/fot. Fotolia
Ferie zimowe często spędzamy poza miejscem zamieszkania. Gdzie uzyskać pomoc medyczną podczas wyjazdu?

Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe i sezon narciarski to dla wielu z nas okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Przypominamy gdzie uzyskasz pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania, a także, w jakich sytuacjach warto zabrać na ferie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Gdzie znajdziesz pomoc w razie nagłej choroby?

Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możesz skorzystać z kilku form opieki medycznej:

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujesz pomocy lekarza i przebywasz na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju możesz zgłosić się do przychodni działającej w miejscu Twojego pobytu.
  • Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest w godzinach 18.00 - 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia koniecznie udaj się po pomoc do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić Ci porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.
  • Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć – skorzystaj z nich w razie nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. 
  • Pogotowie ratunkowe - w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych wezwij zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach

Jeżeli Twoje dziecko ma chorobę przewlekłą pamiętaj o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformuj opiekunów na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby możesz skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego zachorujesz lub będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarskiej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica i każdego dziecka.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważ możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Pamiętaj, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne zapłacisz z własnej kieszeni.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...