RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Projektu, dotyczącego wprowadzenia alimentów natychmiastowych nie zdążył uchwalić Sejm poprzedniej kadencji./Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

RPD: przed sądem rozwodowym nie ma miejsca na spór o dzieci

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczył w rozmowie z PAP, że wśród działań na następne lata swojej kadencji przewiduje m.in. poprawę sytuacji w sądach rodzinnych, wprowadzenie alimentów natychmiastowych i mediacji między rozwodzącymi się małżonkami mającymi dzieci.

Nawiązał w ten sposób do zmian w przepisach proponowanych w kwietniu w rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i Kodeksu postępowania cywilnego.

Zmiany te przewidują m.in. zapewnienie odpowiednich kwalifikacji kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami.

Nakładają one również na kuratora obowiązki informacyjne w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.

Zdaniem Pawlaka podczas procedowania tego projektu "nawet opozycja nie głosowała przeciw, tylko mówiła, że jest to jeden z dobrych projektów". Dlatego teraz – podkreślił – "jestem w trakcie negocjacji z ministrami, aby ten projekt, którego nie zdążono uchwalić w poprzedniej kadencji Sejmu, został jak najszybciej wprowadzony w życie".

Pawlak wyjaśnił, że wprowadzenie zapisów tego projektu jest konieczne, aby odciążyć sądy rodzinne i zadbać o dobro dzieci podczas rozwodów rodziców.

"Projekt ten przede wszystkim zakłada uproszczenie orzekania o alimentach. Teraz te procesy toczą się długo i obciążają sądy dodatkowymi czynnościami" – zauważył.

Jego zdaniem można je wykonywać o wiele prościej, wprowadzając nakaz alimentacyjny. Miałby on działać według ściśle określonego wzoru, którego autorem jest sam Pawlak. Dodał, że chodzi tutaj o podstawowe alimenty, wyliczane i zasądzane w trybie wykonalnym natychmiast, bez czekania, czasami wiele miesięcy, na sądowy wyrok.

"Wtedy sędziowie rodzinni będą mieli czas na pilniejsze sprawy niż orzekanie o pieniądzach" – podkreślił.

Inny zapis projektu przewiduje utworzenie instytucji "rodzinnego postępowania informacyjnego", które polegałoby na wprowadzeniu mediatora do rozmów poprzedzających wszczęcie sprawy o rozwód lub separację. Zdaniem Pawlaka dotyczy ona wprost dobra dzieci.

"Nikt nikomu nie będzie zabraniał rozwodu, ale w sytuacji, gdy są małoletnie dzieci, ich dobro musi być na pierwszym miejscu" – przekonywał.

"Przed sądem rozwodowym rodzice kłócą się głównie o dzieci, a w tym zakresie nie może być sporu. Dorośli muszą się porozumieć, bo jeśli się nie porozumieją, to przez kolejne lata będą się spotykać w sądach i spierać np. o alimenty" – mówił Pawlak.

Wyjaśnił, że właśnie dzięki postępowaniu informacyjnemu w wielu przypadkach mediatorowi uda się osiągnąć kompromis co do oczekiwań rozstających się małżonków – oczekiwań często wygórowanych czy zupełnie nierealnych. Dzięki temu rozstający się rodzice będą mogli szybciej ustalić warunki rozwodu, z uwzględnieniem jak najlepszego interesu ich dzieci.

"Dzięki rodzinnemu postępowaniu informacyjnemu wielu dzieciom oszczędzimy dodatkowej traumy podczas kolejnych wizyt w sądach. Rozpad ich rodziny to jest i tak dramat w ich życiu, niepotrzebne są im jeszcze kłótnie rodziców o pieniądze czy zasady opieki. Dlatego apeluję do wszystkich rodziców, którym los nie pozwala na dalsze trwanie w szczęśliwym związku, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali dobro ich dzieci" – podkreślił Mikołaj Pawlak. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...