Ile osób przystępuje do PPK?

Partycypacja w PPK na poziomie 40%. Ile osób przystępuje do PPK? / Fot. Fotolia / Fotolia
Pierwsze statystyki wskazują, że do PPK przystępuje 40% pracowników. Dla porównania zakładano, że będzie to około 70-75%. Sytuacja ta może ulec zmianie, gdyż kolejne etapy wdrażania PPK (w mniejszych firmach) są jeszcze przed nami.

Uczestnictwo w PPK - 40%

Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności; z czasem partycypacja w PPK powinna rosnąć - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Wiceprezes wskazał, że termin podpisywania umów o prowadzenie PPK upłynął 12 listopada, ale cały czas do ewidencji PFR napływają dane od kolejnych firm, trwa proces ich wczytywania i analizowania.

Przyznał, że są przedsiębiorstwa, do których formularze trzeba odsyłać, ponieważ zdarzają się błędy, takie jak np. brak odpowiednich informacji czy zgłaszanie pracowników z pomylonymi danymi. Zaznaczył, że choć oczywiste jest, że w przypadku procedury, która dopiero jest wprowadzana mogą zdarzać się błędy, to jednak firmy powinny przykładać większą wagę do jakości wysyłanych informacji.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Brak umiejętności oszczędzania

Na pytanie jakiej partycypacji spodziewa się ostatecznie, powiedział, że "uczestnictwo na poziomie 40 proc. to będzie bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę obciążenia, jakie mamy jako naród". Wskazał, że najbardziej traumatycznym doświadczeniem jest rozmontowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych w latach 2013-2014. Ale - jak zaznaczył - przyczyn braku umiejętności oszczędzania należy szukać również w naszej historii. "Zabory, wojny, potem komunizm sprawiły, że nie ma w naszym genotypie nawyku odkładania, tworzenia majątku. Wręcz przeciwnie; mamy zakodowane, że nie ma sensu oszczędzać, bo zaraz ktoś przyjdzie, zabierze, zrujnuje" - wyjaśnił wiceprezes.

Naturalną barierą w gromadzeniu oszczędności była i – jak zaznaczył – jeszcze jest, stosunkowo niska zamożność polskiego społeczeństwa. Dodał też, że „cały czas odrabiamy zaległości konsumpcyjne po latach komunizmu”.

Jego zdaniem, propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas expose Sejmie wyszedł z propozycją zmiany Konstytucji RP tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo środków gromadzonych m.in. w Pracowniczych Planach Kapitałowych, jest elementem bardzo potrzebnym, ponieważ pomoże odzyskać zaufanie zarówno do państwa, jak i samej instytucji oszczędzania. Zaznaczył jednak, że jest to dodatkowy element bezpieczeństwa. „To jest propozycja bardziej odpowiadająca na obawy i lęki Polaków niż zmieniająca coś zasadniczo w systemie” – powiedział.

Prywatne oszczędności

Podkreślił, że środki gromadzone w PPK są już jak najbardziej prywatne. Dowodem tego – jak zaznaczył - jest chociażby fakt, że sami decydujemy o wpłatach, a ich źródłem są nasze prywatne pieniądze z pensji, a nie część składki do ZUS, jak było w przypadku OFE. Poza tym, w każdej chwili możemy te pieniądze wypłacić. Dodał, że w ustawie o PPK w art. 3 jest zapis mówiący wprost, że są to środki prywatne. „Zapis o PPK do Konstytucji będzie więc dodatkowym elementem, bardziej oddziałującym w sferze dodatkowej gwarancji” – powiedział.

Przykład Wielkiej Brytanii

Marczuk wskazał, że partycypacja w PPK powinna z czasem rosnąć, w miarę jak wzrastać będzie nasza zamożność, oraz gdy ludzie będą faktycznie się przekonywać, że na ich konta wpływają pieniądze, także od firmy i państwa, oraz że można je w każdej chwili wypłacić. Tak – zaznaczył – było np. w Wielkiej Brytanii. „Gdy 11 lat temu wprowadzono tam podobny system oszczędzania na emeryturę, to uczestnictwo wynosiło ok. 55 proc., natomiast obecnie dochodzi do 90 proc.” – powiedział. Wskazał przy tym, że brytyjskie społeczeństwo jest o wiele bogatsze i ma nieporównywalnie większe doświadczenie z rynkami kapitałowymi. „W Polsce na osiągnięcie podobnych wyników potrzeby jest czas” – podkreślił.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Wejście w życie

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Docelowo system może objąć 7-8 mln osób.(PAP)

Ewa Wesołowska

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...