REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w maju 2014 roku

Inflacja w maju 2014 roku/ Fot. Fotolia
Inflacja w maju 2014 roku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja, czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - wg danych statystycznych podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) - wzrosła w maju 2014 roku o 0,2 proc. r/r i jednocześnie obniżyła się o 0,1 proc. w stosunku do kwietnia 2014 roku.

Inflacja ciągle utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zapewne cieszymy się z tego jako konsumenci, ale trzeba pamiętać, że nie jest to sytuacja wspierająca decyzje przedsiębiorstw dotyczące ich rozwoju, a tym samym inwestycji. Szczególnie decyzje firm mikro i małych - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Przyczyną tak niskiego poziomu inflacji był przede wszystkim spadek cen żywności, odzieży oraz opłat dotyczących edukacji - te trzy obszary obniżyły łącznie wskaźnik cen o 0,5 punktu procentowego.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

REKLAMA

Ceny żywności spadły w stosunku do kwietnia o 0,5 proc. (a r/r wzrosły o 0,5 proc.). Ciekawie na tym tle wyglądają zamiany cen mięsa, szczególnie wieprzowiny. Wzrosły one w maju w stosunku do kwietnia o 0,9 puntu procentowego (a w kwietniu - o 1 proc.) mimo embarga nałożonego na import polskiej wieprzowiny przez głównych jej odbiorców. Jak widać producenci wieprzowiny i jej sprzedawcy poradzili sobie z problemem. Nie mamy jeszcze informacji o strukturze eksportu, ale jego wzrost do krajów UE, w tym do Niemiec, Holandii czy Węgier (wszędzie powyżej 10 proc.) pozwala zakładać, że część tego wzrostu to sprzedaż żywności, w tym właśnie mięsa wieprzowego.

Po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosły r/r ceny paliwa do prywatnych środków transportu. To efekt bardzo niskiej bazy z maja 2013 r., a nie odwrócenie tendencji dotyczącej zmian cen tego istotnego dla gospodarki i indywidualnych nabywców towaru.

Przed nami dwa miesiące (lipiec i sierpień), w czasie których z reguły wzrost cen spada (w wyniku spadku cen żywności). Będzie to w tym roku oznaczało deflacje. Jednak nie należy prognozować utrzymania się deflacji w drugiej połowie roku. Ale na pewno należy zakładać, że także w 2. połowie roku inflacja będzie poniżej 1 proc. Interesujące jest to, jak na dzisiejsze dane zareaguje RPP. Ostatnie wypowiedzi części jej członków wskazują na możliwość obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie tak się stanie, bowiem nie tylko niższa niż zakładano inflacja będzie miała wpływ na decyzje RPP, ale także, a może przede wszystkim ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych w eurolandzie. Także spodziewajmy się decyzji obniżającej referencyjną stopę procentową NBP, ale nie wcześniej niż w sierpniu/ wrześniu 2014 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TK: Podwyżki i wyrównania dla 150 000 emerytów. Rząd zamknął 1 z 3 ścieżek [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. przyznał około 150 000 - 200 000 emerytom (dane są szacunkowe) prawo do korekty w górę wysokości emerytalnego kapitału początkowego. Powoduje to prawo do: 1) podwyżek miesięcznych wypłat emerytalnych często 1000 zł) oraz 2) prawo do wyrównania zaniżonych wypłat emerytury (często za nawet 12 lat i często 60 000 zł). Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy od ZUS. Rada Ministrów  

Związki partnerskie. Ministerstwa: ogromne pole dla nadużyć finansowych, brak oszacowania kosztów budżetowych, sprzeczność z Konstytucją RP

Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.

Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

REKLAMA

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA