REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma systemu emerytalnego

Reforma systemu emerytalnego.
Reforma systemu emerytalnego.

REKLAMA

REKLAMA

6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął reformę systemu emerytalnego. Oznacza to, że pierwszym a zarazem głównym filarem będzie ZUS, a drugim OFE. Co się zmieni w stosunku do obecnych i przyszłych emerytów?

Państwo gwarantem bezpieczeństwa

W Polsce zabezpieczenie emerytalne obywateli to konstytucyjny obowiązek państwa. Dlatego bezpieczeństwo systemu emerytalnego i ochrona interesu ubezpieczonych – przyszłych i obecnych emerytów – należą do najważniejszych zadań rządu.

REKLAMA

Tempo rozwoju gospodarczego oraz obecny i przyszły stan finansów publicznych mają decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa systemu emerytalnego i jakości życia przyszłych emerytów. Emerytury – owoce całego życia pracy wszystkich obywateli – są jego najważniejszym zobowiązaniem. Potwierdzają to doświadczenia innych krajów europejskich, które stawiają na silny publiczny system wypłaty emerytur.

Zmiany zgodne z upływem czasu

OFE mają już 14 lat. Ale od ich "narodzin" aż do 2011 roku nie poddawano ich żadnej ocenie. Nie został dokonany kompleksowy bilans zysków i strat. Nasz system emerytalny, którego opiekunem jest państwo, wymagał przeglądu. Rząd zrobił taki przegląd wiosną 2013 roku. Teraz proponuje korektę systemu, żeby jak najlepiej służył obywatelom. Z przeglądu systemu emerytalnego wynika, że korzyści z odkładania pieniędzy w OFE wcale nie są większe niż te w ZUS. Nie zwiększyła się wysokość przyszłych emerytur, za to państwo ponosi większe koszty.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2013 r.

Swoboda wyboru

Większość Polaków zgadza się, że system emerytalny powinien być przejrzysty. Dlatego zmiany są konieczne. Zostaną one jednak przeprowadzone tak, by zapewnić Polakom pełną swobodę decyzji i bezpieczeństwo emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wyboru oznacza więcej wolności. Dziś każdy pracownik musi być członkiem jakiegoś OFE. Ma wpływ tylko na to, do którego z kilkunastu funduszy się zapisze. Nie ma za to wyboru, czy chce, żeby jego oszczędności na emeryturę w ogóle były odpłatnie zarządzane przez prywatne firmy. Po zmianach wybór będzie możliwy. Każdy pracujący Polak ma tu 2 możliwości. Pierwsza to dzielenie składki emerytalnej między ZUS a OFE (rozwiązanie obowiązujące obecnie). Druga – oszczędzanie tylko w ZUS.

Zmiany obiegu pieniądza

Państwo coraz bardziej się zadłuża, żeby móc przekazywać część naszej składki do OFE i jednocześnie wypłacać emerytury z ZUS. W ramach reformy zostanie przebudowany drugi filar, czyli OFE. Do tej pory za nasze pieniądze odkładane w OFE fundusze kupowały przede wszystkim obligacje i akcje. Sytuacja była absurdalna: państwo pożyczało od OFE własne pieniądze. To zwiększało nasz dług publiczny. To tak, jakby ktoś dał komuś pieniądze, a potem je od niego pożyczył na wysoki procent. Taka sytuacja jest nielogiczna i nieopłacalna.

Polecamy serwis: Emerytury

Bez poszkodowanych

REKLAMA

Środki przeniesione i zapisane w ZUS będą podlegały dziedziczeniu. Dzięki tej zmianie bezpieczeństwo emerytur wzrośnie – świadczenia emerytalne nie będą powiązane z rynkiem finansowym. Pamiętajmy, nie nacjonalizujemy oszczędności – zgromadzone w OFE akcje nie zostaną przeniesione do ZUS. Stabilność polskiej gospodarki pozostanie bez zmian.

Specjalne i bezpieczne rozwiązanie przygotowano dla wszystkich osób – tych, które chcą pozostawić składkę w ZUS, i tych, które zostają w OFE. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę pieniądze zgromadzone w drugim filarze będą stopniowo przekazywane do ZUS. To rozwiązanie, które nazwaliśmy suwakiem. Dzięki niemu nasze emerytury nie będą podatne na wahania rynkowe, na przykład kryzys finansowy.

Co się konkretnie zmieni?

Głównym filarem emerytur będzie ZUS, który od 80 lat wypłaca emerytury wszystkim Polakom. Utworzony w 1934 roku ZUS przetrwał czasy komunizmu i kolejne krachy na rynkach finansowych. To instytucja pewniejsza niż największy bank, tym bardziej, że od swojego powstania ZUS "obsłużył" już kilka pokoleń Polaków.

Reforma będzie miała 2 etapy:

  1. Najpierw pieniądze z OFE, które wpływają na zadłużenie państwa obligacje, zostaną przeniesione do ZUS. Tam cała ich wartość zostanie zapisana na indywidualnych kontach emerytalnych. To oznacza, że żaden ubezpieczony nie straci ani złotówki ze swoich emerytalnych oszczędności.
  2. Następnie dług państwa, który wynikał z "pożyczenia" pieniędzy do OFE, zostanie umorzony. Nie wpłynie to w żaden sposób na wysokość oszczędności obywateli! Zapis na kontach w ZUS jest gwarancją, że suma odłożonych składek się nie zmieni, a ich wartość będzie rosła dzięki waloryzacji.

Obligacja – papier wartościowy, który potwierdza, że zaciągamy dług. Przy pomocy obligacji pieniądze pożycza na przykład państwo. Jest to konieczne, kiedy w jego budżecie brakuje środków na pokrycie wszystkich wydatków. Taka pożyczka polega na tym, że państwo sprzedaje specjalne obligacje. Nazywa się je obligacjami skarbowymi.

Waloryzacja emerytur – podwyżka emerytur. ZUS co roku automatycznie dokonuje waloryzacji dla wszystkich emerytów. Wielkość podwyżki zależy od sytuacji w gospodarce.

Źródło: www.premier.gov.pl

Zobacz też: Waloryzacja emerytur i rent 2014

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

SN: Piotr 40% udziału w działce. Anna 60%. Piotr zasiedział udział Anny. Bo manifestował wszystkim, że działka jest jego

Zasiedzenie wtedy, gdy posiadacz działki (miał tylko ułamek jej własności) uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że Anna miała 60% udziałów w działce.

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

Ile wynosi świadczenie uzupełniające w 2025 roku? [PRZYKŁADY]

Świadczenie uzupełniające stanowi ważną formę wsparcia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od maksymalnej wysokości świadczenia wzięła się jego potoczna nazwa, czyli 500 plus. Jednak w praktyce kwoty te mogą być niższe. Czy wzrosną w 2025 roku?

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Przegląd zmian w prawie 2025

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie przegląd zmian w prawie 2025. Spotkanie odbędzie się online w dniu 29.01.25 o godzinie 9:00.

Podatek od ogrodzenia w 2025 roku. MF stanowczo reaguje i zapewnia, że nie ma czego się bać. A jaka jest rzeczywistość? Sprawdź zasady

Podatek od nieruchomości został znowelizowany. Podatnicy długo czekali na te zmiany. Jednak 2025 rok przywitał ich w tym zakresie wieloma wątpliwościami Jedna z nich była związana z podatkiem od ogrodzeń.

SN: Czy można zasiedzieć cudzy dom? Albo mieszkanie? Sąd Najwyższy określił warunki dla takiego zasiedzenia

Jeżeli poprosiłeś o czasową opiekę nad domem (np. na czas wyjazdu za granicę), to nie grozi Ci zasiedzenie tej nieruchomości, ale pod kilkoma warunkami.

Pieniądze dla płatników ZUS. Można dostać duże dofinansowanie, ale trzeba mieć wkład własny. Wnioski od lutego 2025 roku

ZUS ogłosił konkurs dla płatników składek. Można dostać aż 300.000 zł dofinansowania, ale trzeba mieć wkład własny. Celem jest m.in. poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. W regulaminie określono szereg warunków.

REKLAMA

Bezpłatne lub dofinansowane półkolonie dla dzieci i młodzieży [ferie zimowe 2025]. Sprawdź, gdzie można się zapisać

W wielu miastach i gminach w Polsce – w czasie tegorocznych ferii zimowych, w ramach akcji pn. „Zima w mieście” – samorządy organizują dofinansowane ze swojego budżetu półkolonie dla dzieci i młodzieży. W zależności od warunków rekrutacji w danym mieście lub gminie – dla niektórych dzieci udział w półkolonii jest całkowicie bezpłatny. Zapisy cały czas trwają.

TSUE może zmienić wynik Twojej sprawy – sprawdź, jak to działa!

Twoja sprawa wydaje się przegrana w świetle polskiego prawa? Pytanie prejudycjalne do TSUE może odwrócić jej losy! W 2023 roku polskie sądy złożyły rekordową liczbę takich wniosków. Dowiedz się, jak działa ten mechanizm i jak możesz go wykorzystać, by wpłynąć na przebieg postępowania sądowego.

REKLAMA