Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"
REKLAMA
REKLAMA
Począwszy od 2004 roku Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.
REKLAMA
Tak jak w poprzednich latach tematem przewodnim konferencji jest pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych. Krajowi i zagraniczni eksperci przedstawiają w jej trakcie modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia dzieci. Prezentowane są na niej projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom-ofiarom przestępstw i ich rodzinom oraz profesjonalne wydawnictwa dotyczące tej problematyki. Program konferencji przewiduje m.in. sesje plenarne, wykłady i warsztaty w mniejszych grupach.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Wśród zaproszonych wykładowców znajdują się eksperci zagraniczni m. in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec.
Do tegorocznej edycji konferencji zaproszonych zostało 550 uczestników (w tym 200 sędziów) a także prokuratorzy, adwokaci, policjanci, kuratorzy sądowi, biegli psycholodzy, naukowcy, pracownicy placówek pomocowych dla dzieci z całej Polski.
W pierwszym dniu Konferencji po sesji inauguracyjnej poświęconej polityce ochrony praw dzieci, przewidziano trzy sesje plenarne „Dziecko w sądzie – podmiotowość dzieci uczestniczących w sprawach rodzinnych” prof. Nikolasa Crichtona z Wielkiej Brytanii, „Jak rozmawiać z dzieckiem o jego traumatycznych doświadczeniach” prof. Bengt Soderstrom ze Szwecji i „Kiedy dzieci krzywdzą dzieci – przekraczanie granic seksualnych między dziećmi” prof. Lucyny Wrońskiej z Niemiec.
W trakcie Konferencji wręczone zostaną kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań (będzie ich w październiku ponad 70 !).
Popołudniowe sesje równoległe skierowane są między innymi do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów, członków zespołów interdyscyplinarnych i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.
Dzień drugi to trzy sesje plenarne: „Ile jest w Polsce krzywdzonych dzieci?”, „Dziecko – ofiara wykorzystywania seksualnego”, „Dziecko jako ofiara manipulacji i oszustwa konsumenckiego” oraz dziesięć sesji równoległych skierowanych do różnych grup zawodowych mających w swojej pracy kontakt z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem.
Zobacz serwis: Pokrzywdzony
Dla sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych najciekawsze mogą być sesje poświęcone ochronie prawnej dzieci czy przesłuchaniu dziecka.
REKLAMA
Kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań otrzymają w trakcie konferencji: Sąd Rejonowy w Goleniowie, Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda, Sąd Rejonowy w Wyszkowie, Sąd Rejonowy w Łomży, Sąd Rejonowy w Białymstoku, Sąd Okręgowy w Opolu, Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie, Sąd Rejonowy w Lipnie Wydziały Zamiejscowe w Rypinie, Centrum Medyczne VOLTA w Warszawie, Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny w Chełmie.
Jak najszerszy udział sędziów, prokuratorów i psychologów dziecięcych w Konferencji pozwoli być może na uświadomienie im, jak ważne jest przesłuchanie dziecka w warunkach najkorzystniejszych dla niego i dla wymiaru sprawiedliwości.
Udział Ministerstwa Sprawiedliwości w tego typu inicjatywach uświadamia uczestnikom Konferencji, jak również relacjonującym ją mediom, jak duże znaczenie przywiązuje resort do tak istotnej tematyki, jaką jest pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat