REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu. /Fot. Fotolia
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu to nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Poszerzanie świadomości prawnej obywateli, w tym przede wszystkim młodzieży, to jeden z priorytetów, który Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje od przeszło trzech lat – powiedział dzisiaj Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn w trakcie uroczystej inauguracji projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”.

REKLAMA

W konferencji, która odbyła się w Warszawie udział wziął również Karsten Klepsvik - Ambasador Królestwa Norwegii.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości samodzielnie, ale i z wieloma partnerami, podejmowało i nadal podejmuje szereg działań, których celem jest wyposażenie młodych Polaków w podstawową praktyczną wiedzę prawniczą i zapoznanie z zasadami porządku prawnego.

- Do najważniejszych dotychczas realizowanych projektów należą m.in.: program lekcji prawa prowadzonych pro bono przez praktyków prawa (sędziów, adwokatów, radców prawnych). Tego rodzaju lekcje – na podstawie porozumienia podpisywanego z partnerami - organizujemy nieustannie od ponad trzech lat – mówił w trakcie konferencji wiceminister Wojciech Węgrzyn.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od tygodnia nowym partnerem Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie jest Prokuratura Generalna. Lekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko nauczycieli, ale – co dla nas najważniejsze – samych uczniów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodzenie dotychczasowych działań zachęciło resort do poszukiwania kolejnych innowacyjnych szans na zwiększanie wiedzy prawnej wśród młodzieży. To, dlatego zdecydowaliśmy się aplikować o środki w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

REKLAMA

- Strona norweska podzieliła nasz entuzjazm, doceniła dotychczasowe doświadczenia i wysiłki włożone w edukację prawną młodzieży. I to, dlatego możemy dzisiaj zainaugurować realizację projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” – zaznaczył w trakcie spotkania wiceminister Wojciech Węgrzyn.

W ramach projektu w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych z różnych zakątków kraju przeprowadzone zostaną jednodniowe warsztaty edukacyjne. Łącznie weźmie w nich udział 9000 uczniów.

Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Na zaproszenie odpowiedziało łącznie 990 szkół. Spośród nich wyłoniono pierwsze 150 szkół gimnazjalnych i pierwsze 150 szkół ponadgimnazjalnych.

Celem warsztatów będzie wyposażenie uczniów w praktyczną wiedzę z zakresu organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a także praw i obowiązków świadków oraz ofiar przestępstw. Co najważniejsze, zakres tematyczny warsztatów wykracza poza obowiązujące podstawy programowe. Warsztaty różnić się będą od standardowych lekcji. Zostaną użyte nowatorskie, niestosowane, na co dzień, metody szkoleniowe. W trakcie warsztatów uczniowie będą mogli wziąć udział w tematycznych quizach, grach, a także odegrać rodzajowe scenki. Jednym z elementów spotkań będzie także przeprowadzenie symulacji sprawy sądowej, w trakcie, której młodzi ludzie będą mieli okazję przez chwilę stać się sędzią, prokuratorem, czy też inną stroną procesową.

Czas realizacji projektu to dwa lata. Kwota dofinansowania to ponad 2 miliony złotych (dokładnie 2 585 742,16 zł).

- Jestem przekonany, że nasze wysiłki przyczynią się nie tylko do poszerzenia świadomości prawnej naszej młodzieży, ale i wykształcenia u młodych ludzi właściwych, obywatelskich postaw wobec prawa i instytucji wymiaru sprawiedliwości – powiedział Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.  Pierwsze efekty zapewne będzie można zaobserwować w dość krótkim czasie, główne – po latach, w dorosłym życiu uczniów. Wychodzimy, bowiem z założenia, że edukacja prawna młodzieży, to inwestycja w przyszłość. Inwestycja niezwykle opłacalna – świadomi swoich praw, ale i obowiązków obywatele – zakończył.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

REKLAMA

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

REKLAMA