Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe.
REKLAMA
REKLAMA
- Dzięki tej zmianie czas poświęcony dzieciom nie odbije się na wysokości przyszłej emerytury rodziców. Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi. Dotąd dotyczyło to wyłącznie osób zatrudnionych na etatach - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
Opłacanie składek za nieubezpieczonych rodziców jest częścią rządowego pakietu zmian w polityce rodzinnej. Dzięki niej więcej rodziców zostanie objętych ubezpieczeniem społecznym w czasie przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka. Budżet państwa opłaci za nich składkę emerytalną i rentową przez okres do 3 lat. Dotyczy to osób bezrobotnych, pracujących na umowie o dzieło i zleceniach, samozatrudnionych i rolników.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Nowelizacja zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.
Osoby nieubezpieczone, przedsiębiorcy i rolnicy zyskają analogiczne uprawnienia, jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września.
- Ta zmiana to część szerszego pakietu zmian w polityce rodzinnej państwa obejmującego także wydłużenie do roku płatnych urlopów dla rodziców opiekujących się dziećmi czy program budowy żłobków - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę, że także w projekcie ustawy reformującej urzędy pracy znalazły się nowe instrumenty mające zachęcić pracodawców do zatrudniania u siebie rodziców powracających na rynek pracy po przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci.
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat