Deregulacja w Sejmie

Prawnik./ Fot. Fotolia
Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

W drugim czytaniu posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Zaproponowane zmiany to pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Zgodnie z projektem całościową lub częściową deregulacją byłoby objętych 50 zawodów. Otwarciu mają podlegać m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, syndyka, urzędnika sądowego i prokuratury, detektywa, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Deregulacja ma objąć też profesje: trenera klasy drugiej, pierwszej i mistrzowskiej, instruktora sportu, przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Uwolnione miałyby być również zawody: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 listopada 2012 r. Następnie projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, która 7 marca 2013 r. przyjęła go z poprawkami, dotyczącymi m.in. zniesienia asesury notarialnej i wprowadzenia instytucji zastępcy notarialnego. Komisja wydłużyła ponadto aplikację notarialną z 2,5 do 3,5 lat oraz zwiększyła - z 50 do 70 - liczbę projektów aktów notarialnych, które aplikant musi sporządzić w czasie aplikacji.

Zaproponowano także usprawnienie nadzoru nad komornikami dzięki możliwości przeprowadzenia kontroli w każdym czasie, w razie potrzeby. Komisja wprowadziła również procedurę skreślenia aplikantów komorniczych z listy oraz odwoływania asesorów komorniczych i komorników z zajmowanych stanowisk. W sprawozdaniu komisji zamieszczono także wnioski mniejszości. Sprawozdawcą komisji był poseł Adam Szejnfeld. W związku ze zgłoszeniem podczas drugiego czytania 82 poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu został on ponownie skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Deregulacja obejmie zawody prawnicze

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...