REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Tydzień pomocy pokrzywdzonym. /Fot. Fotolia
Tydzień pomocy pokrzywdzonym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

- Ministerstwo Sprawiedliwości od wielu lat traktuje pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem jako jedno ze swoich priorytetowych działań. Niemniej jednak inicjatywa związana z obchodami Tygodnia ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych – powiedział dzisiaj Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie konferencji inaugurującej Tydzień Pomocy.

REKLAMA

REKLAMA

Już od najbliższego poniedziałku (25 marca 2013 r.) wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. To tam będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem organizowany jest przy współpracy z Wydawnictwem Wolters Kluver.

Dzięki zaangażowaniu w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” tylu podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także m.in. prokuratorzy oraz funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

- Taka kompleksowość oferty pomocowej jest bardzo korzystna dla pokrzywdzonych, o czym świadczą ich opinie po ubiegłorocznych obchodach Tygodnia. Przypomnę, że w ubiegłym roku w czasie Tygodnia udzielono 2761 informacji prawnych i porad psychologicznych – przypomniał wiceminister Wojciech Węgrzyn.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

REKLAMA

Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać również pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). 

Warto podkreślić, że w wyniku postulatów zgłaszanych przez samych pokrzywdzonych przestępstwem - na co zwrócili uwagę koordynatorzy pracujący z nimi na co dzień w Ośrodkach -w tym roku zmianie uległa nazwa Tygodnia – z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zmiana ta została zaakceptowana przez partnerów Tygodnia, a wynika z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzeniach ze słowem „ofiara”.

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ich ochrony.

Naszym osiągnięciem jest utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe. Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej.

Ośrodki tworzą sieć pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażują wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem – szczególnie pokrzywdzonych „wrażliwych” - w charakterze ich opiekunów.

Co ważne – we współpracy z Ośrodkami, a także wszystkimi współdziałającymi w tym zakresie podmiotami, podejmujemy działania, aby pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem była dla nich jak najlepiej dostępna. Dlatego też oprócz oferty pomocowej skierowanej do pokrzywdzonych w siedzibach Ośrodków, które mają siedziby najczęściej w dużych miastach, staramy się docierać także do mniejszych miejscowości. Dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi, Ośrodki otwierają filie i punkty pomocy poza swoimi głównymi siedzibami, dzięki czemu dostęp osób pokrzywdzonych do pomocy jest dużo łatwiejszy.

W rozwoju działań na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym, które mają na celu zbudowanie kompleksowego systemu, niezwykle ważna jest współpraca z innymi instytucjami i wszystkimi grupami zawodowymi, które powołane są po to aby nieść pomoc osobom pokrzywdzonym, reprezentować ich prawa, edukować oraz gwarantować respektowanie i przestrzeganie praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny:

- Co roku na organizowanych przeze mnie konferencjach skupiamy się w sposób szczególny na jednym, istotnym zagadnieniu, istotnym dla pokrzywdzonych. W ubiegłym roku położyłem nacisk na kompensatę państwową, zwłaszcza w zakresie prawidłowej informacji o prawach przysługujących pokrzywdzonym z tego tytułu. Wcześniej zastanawialiśmy się nad kwestią wtórnej wiktymizacji ofiar.

W tym roku przedmiotem konferencji organizowanej przez Prokuraturę Generalną w Trybunale Konstytucyjnym jest ochrona danych osobowych i wizerunku ofiary przestępstwa. Zagadnienia te zostały uznane za szczególnie istotne również przez organy Unii Europejskiej. W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw uznano, że ochrona prywatności ofiary może być jednym z istotnych sposobów zapobiegania wtórnej lub ponownej wiktymizacji ofiary przestępstwa, jej zastraszaniu i odwetowi. Środkiem, który do tego prowadzi może być m.in. nieujawnianie informacji dotyczących tożsamości i miejsca pobytu ofiary lub ograniczenie dostępu do takich informacji. 

Robert Damski - Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej:

- Komornicy sądowi, jak co roku, aktywnie uczestniczą w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, bo to ważna i cenna inicjatywa. Komornicy udzielają bezpłatnych porad w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a w Warszawie także w siedzibie Izby Komorniczej. Chcę także podkreślić, że każdy komornik , w każdym tygodniu pracy, poświęca jeden dzień na dyżur, który możemy nazwać „dniem otwartym”. Jest to dzień, w którym każdy, kto tego potrzebuje, także osoby pokrzywdzone przestępstwem, może uzyskać poradę i pomoc.

Pełną informację na temat dyżurów organizowanych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdziecie Państwo poniżej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA