Nowelizacja kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ten ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozpoczynanie działalności gospodarczej. Dzięki tej nowelizacji założenie własnej firmy będzie dużo prostsze i przede wszystkim szybsze.
REKLAMA
Przyjęte przepisy zakładają:
1. Ułatwienie rozpoczynania i prowadzenia działalności, w tym działalności gospodarczej, przez wyeliminowanie wynikającego z art. 209 § 1 Kodeksu pracy - obciążającego każdego pracodawcę - obowiązku składania Państwowej Inspekcji
Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszeń (oraz ich zmian) co do miejsca, rodzaju, zakresu prowadzonej działalności, a także zmian technologii i profilu produkcji.
2. Zastąpienie działania pracodawców samodzielnym działaniem organów państwa przez wykorzystanie danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA
3. Zapewnienie sprawnego funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez uzyskiwanie danych niezbędnych do realizacji ich zadań ustawowych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego.
4. Umożliwienie podmiotom innym niż osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą wcześniejszego rozpoczęcia prowadzenia działalności, przez skrócenie czasu oczekiwania na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP z 14 do 3 dni.
W konsekwencji powinna również ulec podwyższeniu pozycja Polski w Raporcie Banku Światowego Doing Business, ze względu na likwidację 2 z 6 (czyli zmniejszenie o 1/3) procedur obowiązujących przy rejestracji podmiotu tj.: rejestracji w Państwowej Inspekcji Pracy i rejestracji w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zobacz serwis: Praca
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA