Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw, wchodzi w życie 31 sierpnia 2012 r. Zwiększa ona poziom anonimowości danych gromadzonych w systemie, dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
REKLAMA
W przypadku wydawanych przez poradnie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, poradnia nie będzie przekazywała do bazy danych SIO danych identyfikacyjnych ucznia, a jedynie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia. Ten zestaw informacji będzie pomocny szkole lub placówce przy organizowaniu kształcenia specjalnego. Jeżeli dyrektor, na wniosek rodziców, będzie zapewniał uczniowi takie kształcenie, zobowiązany będzie do sprawdzenia, czy w bazie danych SIO znajduje się informacja o przedłożonym mu orzeczeniu. Po pozytywnej weryfikacji, dyrektor przekaże do bazy danych SIO informację o objęciu ucznia kształceniem specjalnym. Dane te posłużą m.in. do rzetelnego podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
Zobacz serwis: Edukacja
W ustawie wprowadzono również szereg zmian o charakterze porządkującym i doprecyzowującym m. in. takich jak:
a) precyzyjne wskazanie zakresu danych gromadzonych w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych w odniesieniu do zespołów oraz uwzględnienie zespołów w definicji RSPO;
b) prowadzenie przez zakład poprawczy/schronisko dla nieletnich, przy którym funkcjonują szkoły, jednej lokalnej bazy danych (obejmującej ten zakład/schronisko oraz jego szkoły);
c) terminy przekazywania niektórych danych;
d) termin publikacji szczegółowego komunikatu XML - do 31 grudnia 2012 r.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA