Zmiana ustawy o dokumentach paszportowych

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
tel./fax: +48 (22) 635 46 00
rozwiń więcej
Paszport dla dziecka. /Fot. Fotolia
Od 11 sierpnia 2012 r. zmieniły się warunki oraz tryb wydawania paszportów dzieciom, które nie ukończyły piątego roku życia.

W dniu 11 sierpnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 798; dalej „Nowelizacja”), regulująca nowe zasady, warunki oraz tryb wydawania paszportów dzieciom, które nie ukończyły piątego roku życia.

Cel Nowelizacji

Zasadniczym celem Nowelizacji, jest zmiana obecnie obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi okres ważności paszportów, wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia, wynosi 12 miesięcy od daty jego wydania. Mimo że regulacje w takim brzmieniu obowiązują jedynie od 2010 roku, to w praktyce ze względu na bardzo krótki okres ważności paszportów wydawanych dzieciom do lat pięciu, okazały się niezwykle uciążliwe dla osób podróżujących z małymi dziećmi i z tego względu szeroko krytykowane. Nowelizacja, poprzez wprowadzenie nowych zasad, trybu oraz warunków wydawania paszportów najmłodszym dzieciom ma zapobiec trudnym sytuacjom, z którymi obecnie muszą zmagać się rodzice lub opiekunowie takich dzieci.

W uzasadnieniu projektu Nowelizacji wskazane zostało m. in., że przepisy wewnętrzne wielu państw nakładają na obcokrajowców obowiązek, aby w chwili wjazdu na ich terytorium paszport cudzoziemca ważny był jeszcze przez minimum sześć miesięcy, a w przypadku niektórych państw nawet 12 miesięcy. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi, krótki okres ważności paszportów dzieci doprowadzał do sytuacji, w której konieczne stawało się wyrobienie paszportu dziecku nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Wprowadzone zmiany

Wychodząc naprzeciw powyższym trudnościom, wprowadzenie Nowelizacji ma zapobiec dalszemu ograniczaniu możliwości opuszczania granic Polski przez dzieci poniżej piątego roku życia, które naruszało konstytucyjną zasadę równości obywatelskich.

Kolejną bardzo istotną zmianą, wprowadzoną przez Nowelizację będzie uchylenie przepisu, zgodnie z którym podczas składania wniosku paszportowego wymagana jest obecność małoletniego w urzędzie. W praktyce spełnienie tego obowiązku było niezwykle uciążliwe dla rodziców i opiekunów dzieci.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Podsumowanie

Podsumowując, wejście w życie Nowelizacji, będzie wiązało się usunięciem niektórych przepisów znacznie utrudniających rodzicom lub opiekunom podróżowanie z małymi dziećmi. W chwili obecnej najistotniejsze wydaje się wydłużenie okresu ważności paszportów wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia do 5 lat. Pozostaje mieć nadzieję, że polski ustawodawca, nowelizując poszczególne przepisy prawne, będzie w dalszym ciągu zmierzał do ułatwienia życia obywatelom.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...