Kompetencje ważniejsze od wykształcenia

Kompetencje ważniejsze od wykształcenia. Umiejętności a nie dyplom. / fot. Shutterstock
Niskie bezrobocie wpływa na problemy z pozyskiwaniem pracowników. Pracodawcy szukają osób z odpowiednimi kompetencjami. Wykształcenie przestaje być kluczowe w rekrutacji.

Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że pracodawcy coraz mniej wymagają od kandydatów, a coraz więcej muszą im oferować - wynika z badania Grant Thornton.

Dane GUS pokazują, że w Polsce mamy rekordowo niską liczbę bezrobotnych - nieco ponad 850 tys. i bardzo niską stopę bezrobocia - 5,1%. Dla pracodawców oznacza to realne problemy z pozyskaniem pracowników, czyli rosnące koszty rekrutacji, dużą rotację kadr i trudne do zapełnienia wakaty.

Proces rekrutacyjny nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego też wielu pracodawców zmienia swoją strategię pozyskiwania pracowników. Coraz rzadziej firmy oczekują, że przyszły pracownik będzie w pełni przygotowany do wykonywania zadań zawodowych, w zamian za to opracowują programy, które mają na celu wyposażenie nowego pracownika w konieczne umiejętności i kompetencje. Stąd też widziane w raporcie firmy Grant Thornton obniżenie wymogów wobec kandydatów do pracy.

Polecamy: Zatrudnianie pracowników. Nowe zasady po dostosowaniu do RODO

Szczególnie na stanowiskach niewymagających wiedzy specjalistycznej coraz częściej kluczową cechą kandydata jest gotowość do podjęcia pracy za określonym wynagrodzeniem. Firmy dokonują bardzo konkretnych analiz, które z cech kandydatów są faktycznie niezbędne do wykonywania danej pracy, a które zaledwie przydatne. Wydaje się, że jest to jeden z powodów, dla których wymogi dotyczące wykształcenia pojawiają się rzadziej w ogłoszeniach - ważniejsze od dyplomu czy świadectwa ukończenia konkretnej szkoły stają się faktycznie posiadane kompetencje.

Brak pracowników oznacza również coraz większą możliwość wyboru miejsca pracy. Przy dużym zapotrzebowaniu na pracę i wielu dostępnych wolnych miejscach, szczególnie dla osób wykonujących stosunkowo proste prace techniczne, pracownik ma realną możliwość wyboru przyszłego pracodawcy, co jeszcze klika lat temu wydawało się sytuacją mało prawdopodobną.

Bonusy dla pracowników.

Konfederacja Lewiatan

Z tego względu pracodawcy zaczęli wprowadzać różne dodatkowe korzyści dla pracowników, których celem jest przekonanie ich do wyboru określonej oferty pracy. Co ciekawe, oferta pracodawców obejmująca różnego typu bonusy, która wcześniej była zarezerwowana dla specjalistów, coraz częściej obejmuje również inne grupy zatrudnionych w zakładzie pracy - pakiety medyczne czy karnety sportowe są coraz częściej oferowane osobom zatrudnionym na produkcji czy pracownikom handlu.

Znaczne rozszerzenie oferty dodatkowych korzyści, kierowanych do pracowników niższego szczebla, pokazuje, że o te grupy zawodowe w największym stopniu trwa rywalizacja pracowników. Postępująca automatyzacja może zmniejszyć zapotrzebowanie na prace proste, ale zanim to się stanie problem niedoboru pracowników jest jednym z czynników, które znacznie ograniczają możliwości rozwojowe firm.

Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...