Termin na zaprzeczenie ojcostwa - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą zaprzeczania ojcostwa
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmieniającą przepisy w sprawach zaprzeczania ojcostwa - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela uzupełnia też regulacje upadłościowe.
REKLAMA
Generalnie nowelizacja zakłada, że termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu.
Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko
REKLAMA
Zgodnie z podstawową częścią nowych przepisów do wytoczenia powództwa przez dziecko o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa mają "biec od chwili, gdy dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone".
Dziecko będzie miało rok na wytoczenie takiego powództwa. Jeżeli natomiast dowie się o swoim pochodzeniu, zanim osiągnie pełnoletność, to termin do wytoczenia powództwa będzie się liczył od daty osiągnięcia pełnoletności.
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego została przygotowana w celu dostosowania prawa do zapadłego w maju zeszłego roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Trybunału, dotychczasowe przepisy w sposób nieuzasadniony ograniczały możliwość dochodzenia przez pełnoletnie dziecko sądowego zaprzeczenia ojcostwa męża swojej matki i ustalenia ojcostwa innego mężczyzny. Zgodnie bowiem z ich brzmieniem, dziecko po dojściu do pełnoletności mogło wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.
REKLAMA
TK zaznaczył, że trzyletni termin na zaprzeczenie ojcostwa zaczyna biec bez względu na to, czy dziecko ma wiedzę o tym, iż w rzeczywistości nie pochodzi od męża swojej matki. Dlatego, według TK, data osiągnięcia pełnoletności przez dziecko nie jest właściwym kryterium określenia początku biegu terminu do wytoczenia powództwa.
Skarga do TK wyniknęła w związku ze sprawą kobiety, która o prawdziwym ojcu dowiedziała się po kilkudziesięciu latach. Choć wytoczyła powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, to sądy obu instancji je oddaliły, wskazując, że zostało wytoczone po upływie trzyletniego terminu przewidzianego w przepisie.
Pod koniec prac w Sejmie dodano do tych przepisów uzupełnienia odnoszące się do regulacji m.in. z Prawa upadłościowego i Prawa restrukturyzacyjnego. Poszerzenie noweli o te sprawy wywołało kontrowersje - negatywnie oceniła takie uzupełnienie sejmowa komisja, wskazując m.in. na brak związku tematycznego między nowelą a dodatkowymi przepisami. Nowelizacja została jednak przyjęta przez Sejm 16 października, zaś 18 października bez poprawek przyjął ją Senat.
Jak tłumaczyła wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska, w uzupełnieniu odnoszącym się do przepisów upadłościowych chodziło o konieczność modyfikacji wcześniej uchwalonych przepisów wchodzących w życie 7 listopada. "Bez poprawki strona w postępowaniu upadłościowym miałaby ten sam termin na złożenie wniosku o uzasadnienie i ten sam termin na zaskarżenie orzeczenia, czyli gdyby zwróciła się o uzasadnienie, upłynąłby jej termin na zaskarżenie" - wskazywała.
Jak poinformowano w poniedziałek, prezydent podpisał nowelizację 25 października. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem uzupełnień regulacji upadłościowych i restrukturyzacyjnych, które wejdą w życie 7 listopada br. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ wus/
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat