Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Policjant./ Fot. Fotolia
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało propozycje zmian systemu rentowego służb mundurowych. Zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie.

Aktualnie z ponad 141 tysięcy funkcjonariuszy, którzy pobierają emeryturę, 58 tysięcy osób posiada zwiększoną emeryturę z powodu związku inwalidztwa ze służbą.

W celu usprawnienia funkcjonowania systemu ministerstwo przygotowało propozycję zmian dotyczących systemu rentowego oraz funkcjonowania komisji lekarskich służb mundurowych.

Według przygotowanych rozwiązań, podobnie jak w systemie powszechnym, zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą wyłącznie dwie grupy. Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany dotyczą wprowadzenia w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich, dwóch kategorii inwalidztwa: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem możliwości zarobkowania.

W niezmienionym kształcie pozostaną przepisy dotyczące renty rodzinnej w wypadku śmierci funkcjonariusza.

Polecamy serwis: Renta rodzinna

Wymiar renty pozostanie na takim samym poziomie jak dotychczas, czyli dla I grupy inwalidzkiej (niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem możliwości zarobkowania) będzie to 80% podstawy wymiaru, a dla II grupy inwalidzkiej (niezdolny do służby) 70% podstawy wymiaru. Podobnie jak do tej pory, renta będzie zwiększana o 10% podstawy wymiaru, gdy niezdolność do służby powstała na skutek wypadku na służbie bądź wskutek choroby zawodowej.

Przepisy przejściowe będą gwarantowały możliwość wydawania orzeczeń na starych zasadach wyłącznie wobec osób, które były rencistami przed wejściem w życie proponowanych zmian. Osoby, które obecnie mają dożywotnią III grupę inwalidzką utrzymają przyznane im uprawnienia, a osoby z czasową III grupą inwalidzką będą mogły ją przedłużać. Wydawane orzeczenia będą bezterminowe lub czasowe na okres 3 lat.

O związku inwalidztwa ze służbą orzekać będzie rejonowa komisja lekarska we współdziałaniu ze służbą medycyny pracy. Orzeczenia bezterminowe wydane przed wejściem w życie proponowanych zmian, które określają dotychczasowe grupy inwalidztwa i ich związek ze służbą pozostają aktualne. Natomiast orzeczenia czasowe będą obowiązywały do czasu następnego badania kontrolnego.

Podstawą wymiaru wszystkich rent przyznanych po raz pierwszy po wejściu w życie proponowanych zmian będzie średnie miesięczne uposażenie z wybranych 10 lat służby, obliczone na zasadach analogicznych do zastosowanych w nowym systemie emerytalnym służb mundurowych.

W przypadku osób, których staż służby jest krótszy niż 10 pełnych lat kalendarzowych, podstawa renty byłaby ustalana na podstawie wszystkich pełnych lat służby albo wszystkich pełnych miesięcy służby. Ponadto nowi emeryci nie będą mieć możliwości zwiększania emerytury z tytułu związku inwalidztwa ze służbą.

Zobacz także: Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych?

Fundusz na aktywizację zawodową oraz prewencję rentową

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązania zakładają ponadto, że kwota odpowiadająca połowie środków z funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów, stanowiąca 0,25% planowanego rocznego budżetu na wypłaty emerytur i rent, będzie przeznaczana na aktywizację zawodową, prewencję rentową oraz inne formy pomocy dla funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Aktywizacja zawodowa obejmować będzie doradztwo zawodowe, przekwalifikowanie, pośrednictwo pracy i odbywanie praktyk zawodowych. Środki będą przeznaczane na finansowanie w całości lub w części studiów wyższych i podyplomowych, a także kursów zawodowych. W pierwszej kolejności do pomocy uprawnieni będą funkcjonariusze odchodzący ze służby z przyczyn od nich niezależnych, którzy jednocześnie nie nabyli prawa do emerytury.

Zgodnie z propozycjami ministerstwa środki na prewencję rentową komisje lekarskie przeznaczą na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację. Do otrzymywania tych świadczeń uprawnieni będą funkcjonariusze, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, jednakże nie powoduje niezdolności do pełnienia służby.

Nowy model funkcjonowania komisji lekarskich

Ponadto nowelizacja przygotowana przez ministerstwo zakłada wprowadzenie dla wszystkich służb podległych MSW jednolitego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego. Stanowić go będą Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz wojewódzkie komisje lekarskie. Nowa struktura orzecznictwa oznacza zmianę modelu odwoławczego komisji lekarskich. System dwuinstancyjny zastąpi obecnie funkcjonujący trójinstancyjny system odwoławczy.

Centralna Komisja Lekarska będzie się składać z trzech lekarzy i do jej zadań będzie należało m.in. rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wojewódzkich komisji lekarskich oraz nadzór nad ich merytoryczną działalnością. Wojewódzka komisja lekarska będzie natomiast m.in. orzekała o zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów oraz funkcjonariuszy do służby, inwalidztwie i jego związku ze służbą, o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także kontrolowała będzie zasadność zwolnień lekarskich.

Komisje na zlecenie będą orzekały także w sprawach funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Odrębny system orzecznictwa pozostanie dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Komisje lekarskie będą funkcjonowały w ramach Zakładu Emerytalno – Rentowego MSW. Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić racjonalne wydawanie publicznych środków. Obecnie koszty związane z pracą komisji lekarskich pokrywają różne jednostki organizacyjne. Przykładem mogą być koszty badań wstępnych oraz koszty badań w trakcie służby, finansowane z budżetu poszczególnych formacji. Skupienie wydatków w jednym miejscu pozwoli natomiast obniżyć koszty funkcjonowania komisji lekarskich.

Choroby i wypadki pozostające w związku ze służbą

Projektowane rozwiązania wprowadzają także m.in. definicję choroby oraz wypadku pozostających w związku z pełnieniem służby oraz określają kryteria wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej, wprowadzają obowiązek dla kierownika jednostki organizacyjnej przechowywania protokołu powypadkowego przez 15 lat.

Wszystkie proponowane rozwiązania znajdują się w Projekcie założeń Ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i o świadczeniach odszkodowawczych z tytułu wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Źródło: MSW

Polecamy serwis: Renty

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...