Orzełek na strojach pikarskich obowiązkowy

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
tel./fax: +48 (22) 635 46 00
rozwiń więcej
Godło na strojach piłkarskich. /Fot. Fotolia
Na początku listopada 2011 r. zostały zaprezentowane stroje, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas turnieju Euro 2012. Zapewne wielu z nas w związku z licznymi innymi wrażeniami związanymi z Euro 2012 nie pamiętałoby już tego wydarzenia, gdyby nie fakt, że na strojach reprezentacji zabrakło wówczas „orzełka”. Miejsca nie zabrakło za to na logo Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz logo producenta strojów.

Nowa ustawa

Po ww. prezentacji przez Polskę przetoczyła się fala krytyki. Oburzeni byli kibice, protestowali też sportowcy i politycy. Ostatecznie Polski Związek Piłki Nożnej wycofał się ze swej decyzji – „orzełek” wrócił na koszulki piłkarzy, jednak pewien niesmak po tamtych wydarzeniach pozostał. Dlatego dla tych wszystkich, którzy obawiali się kolejnych projektów koszulek bez „orzełka” dobrą wiadomością jest wejście w życie w dniu 9 czerwca 2012 r. nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie (Dz. U. z 2012 r. poz. 490, dalej „nowelizacja”). Celem nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej.

Zobacz: Co grozi za znieważenie flagi?

Dotychczasowy stan prawny

W dotychczasowym stanie prawnym, zgodnie z przepisami ustawy o sporcie istniała jedynie możliwość, a nie obowiązek, używania wizerunku orła na strojach reprezentacji kraju i reprezentacji olimpijskiej. Uprawnienie do podjęcia decyzji o używaniu ww. wizerunku należało do polskich związków sportowych (w przypadku strojów reprezentacji kraju) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (w przypadku strojów reprezentacji olimpijskiej). W konsekwencji, dotychczasowy stan prawny stwarzał możliwość występowania reprezentacji kraju oraz reprezentacji olimpijskiej w strojach nieoznaczonych wizerunkiem orła. Co prawda rzadko z tej możliwości korzystano. Jednak, jak pokazały wydarzenia z początku listopada 2011 r., czasami taki pomysł mógł się pojawić.

Obowiązek używania godła

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest wprowadzenie obowiązku używania godła Rzeczypospolitej Polski w strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej. Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji, obowiązek używania godła państwowego ma stanowić element identyfikacji z państwem oraz jest wyrazem dumy i godności narodowej, co stanowi bardzo istotny element nie tylko dla miłośników sportu, lecz dla wszystkich obywateli. Używanie godła na strojach reprezentacji ma również istotne znaczenie dla samych sportowców, ponieważ walka z „orłem na piersi” powinna pobudzać ich  ambicję oraz motywować do większego wysiłku.

Odstępstwo od obowiązku używania godła

Jednocześnie, w nowelizacji wskazano, że odstępstwo od zasady używania godła na strojach reprezentacji może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy lub przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które mogą przewidywać obowiązek stosowania na strojach reprezentacji innych symboli niż godło narodowe (np. barw narodowych).

Zobacz: Symbole Rzeczypospolitej Polskiej

Symbole narodowe na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego

Ponadto, nowelizacja wprowadza wyjątek od zasady, że symbole narodowe nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. W następstwie jej uchwalenia, właściwe polskie związki sportowe i Polski Komitet Olimpijski będą mogły wykorzystywać dla swoich celów gospodarczych przedmioty będące odwzorowaniem stroju reprezentacji kraju lub stroju reprezentacji olimpijskiej.

Podsumowanie

Podsumowując, nowelizacja wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków wprowadza obowiązek używania godła państwowego na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej. Ponadto, przyznaje ona uprawnienia właściwym polskim związkom sportowym oraz Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu do wykorzystywania dla celów gospodarczych przedmiotów będących odwzorowaniem strojów reprezentacji kraju i reprezentacji olimpijskiej. Miejmy nadzieję, że orzełek na strojach pomoże polskim piłkarzom w osiągnięciu sukcesu podczas rozpoczynającego się w dniu 8 czerwca turnieju EURO 2012.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...