Nowe przepisy emerytalne wejdą w życie na początku 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w systemie emerytalnym są przesądzone. Od stycznia czeka nas dłuższa praca
REKLAMA
Zmiany w systemie emerytalnym są przesądzone. Tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uchwalona przez Sejm 11 maja 2012 r. Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek, więc 1 stycznia 2013 roku wejdą w życie nowe zasady przechodzenia na emerytury.
W efekcie podnoszenia wieku emerytalnego każdego roku o cztery miesiące mężczyźni już w 2020 roku będą musieli pracować do 67 lat, kobiety zaś ten wiek osiągną 20 lat później.
Częściowe emerytury
Wprowadzenie obowiązku dłuższej pracy spowodowało konieczność stworzenia specjalnego rozwiązania chroniącego osoby z długim stażem ubezpieczeniowym. Te, które z powodu braku pracy, wypalenia zawodowego lub stanu zdrowia nie będą w stanie dłużej pracować, będą mogły przechodzić na częściowe emerytury.
Zobacz również serwis: Podwyższenie wieku emerytalnego
Okres ochrony
Konieczność dłuższej pracy nie oznacza jednak zmiany zasad ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 39 kodeksu pracy, którego nie zmieniła nowelizacja ustawy emerytalnej z 11 maja 2012 r., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.
Pełny tekst: Zmiany w systemie emerytalnym są przesądzone. Od stycznia czeka nas dłuższa praca
Zobacz również serwis: Emerytury
Podstawa prawna:
Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA