REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019. / fot. Shutterstock
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś (14 października 2019 r.) startuje Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Helsinkach. Polskim ambasadorem programu organizowanego przez Komisję Europejską został szef kuchni Paweł Salamon.

Szef kuchni odczarowuje szkolnictwo zawodowe

REKLAMA

Paweł Salamon, wielokrotnie nagradzany Szef Kuchni został polskim Ambasadorem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019, który odbędzie się w dniach 14-18 października br. w Helsinkach. Projekt organizowany przez Komisję Europejską, składa się z cyklu wydarzeń mających na celu przywrócenie pozytywnego wizerunku edukacji zawodowej oraz promocji Kształcenia i Szkoleń Zawodowych (KSZ). Odkryj swój Talent! to motto kampanii adresowanej do osób w każdym wieku, a KSZ dla wszystkichUmiejętności dla Życia to jej tegoroczny motyw przewodni.

REKLAMA

 - Jestem zachwycona, że Paweł Salamon zgodził się na wsparcie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Edukacja zawodowa jest świetnym wyborem, który wyposaża ludzi w umiejętności niezbędne na rynku pracy w XXI wieku oraz otwiera wiele możliwości rozwoju dalszej kariery zawodowej. Od początku mojej kadencji dokładam wszelkich starań, by promować tę ideę poprzez inicjatywy takie, jak Tydzień Umiejętności Zawodowych oraz współpracę z naszymi Ambasadorami - mówi Marianne Thyssen, europejska komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Polski Ambasador jest zdobywcą Kulinarnego Pucharu Polski 2016. Jako laureat wielu prestiżowych konkursów, od 2015 roku nieustannie otrzymuje wyróżnienie Żółtego Przewodnika Gault&Millau. Poza pracą w Hotel & Restaurant Smolarnia, Paweł Salamon promuje kształcenie zawodowe jako wykładowca w Szkole Kulinarnej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie przygotowuje uczniów do konkursów na poziomie krajowym i międzynarodowym. W 2016 roku został powołany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do ścisłego grona ekspertów ds. rozwoju systemu edukacji zawodowej.

REKLAMA

W ramach projektu KSZ, Paweł Salamon należy do grupy ambasadorów - wolontariuszy z różnych państw członkowskich UE, którzy zostali wybrani przez Komisję Europejską oraz organy państwowe do pełnienia prestiżowej roli szerzenia informacji o KSZ w swoich krajach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jestem zaszczycony, że mogę być Ambasadorem Polski w trakcie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019. Nie mogę się doczekać bliskiej współpracy z Komisją Europejską, aby wspólnymi siłami zwiększać świadomość na temat tej ważnej dla naszego kraju inicjatywy. Umiejętności zawodowe pomagają odkryć swój talent i znaleźć wymarzoną pracę. Mogą otworzyć drzwi do wielu zawodów i profesji – elektryka, inżyniera, stolarza, projektanta, muzyka, sprzedawcy, stylisty… Lista możliwości jest nieskończona. Jak wynika ze statystyk[1] 60 proc. absolwentów systemu KSZ znajduje pierwszą, stałą pracę w ciągu miesiąca od skończenia nauki, a statystyki te wzrastają do 80 proc. po kolejnych pięciu miesiącach. Trzeba też pamiętać, że edukacja zawodowa   jest możliwa w każdym wieku – nigdy nie jest za późno na naukę.

W zeszłym roku, w trakcie trwania trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, odbyło się ponad 1800 wydarzeń w 45 krajach. Zasięg zeszłorocznej kampanii w mediach społecznościowych to ponad 34 miliony osób, które zetknęły się z informacją na temat inicjatywy. Prognozuje się, że tegoroczne wydarzenie osiągnie jeszcze bardziej imponujące rezultaty.

 Statystyki KSZ: Europa[1] Źródło: Krótki przewodnik po działaniach UE w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego (KSZ). Komisja Europejska 2018:

  • 60% absolwentów systemu KSZ znajduje pierwszą, stałą pracę w ciągu miesiąca
    od skończenia studiów (wzrasta do 80% po sześciu miesiącach)
  • 85% studentów KSZ jest zadowolonych z umiejętności, które posiedli
  • Ilość miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników ma się zwiększyć o 21%
    w latach 2015-2025, podczas gdy liczba ofert dla nisko wykwalifikowany pracowników, zmniejszy się o 17%
  • Ponad 120 000 uczniów zawodowych oraz praktykantów, a także ok. 20 000 pracowników, każdego roku czerpie korzyści z Europejskich możliwości mobilności
  • Europejski Fundusz Społeczny inwestuje 6.7 miliarda euro w KSZ oraz 7.2 miliarda euro
     
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA