Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd
REKLAMA
REKLAMA
Przyspieszenie i usprawnienie postępowania karnego, ograniczenie możliwości stosowania aresztu tymczasowego oraz ilości dokumentów przekazywanych do sądów - to tylko niektóre zmiany reformujące procedurę karną. Jest to odpowiedź na postulaty zgłoszone przez premiera Donalda Tuska w listopadowym exposé.
REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Zaproponowano w nich rozwiązania, które zrewolucjonizują pracę sądów. W większej niż do tej pory liczbie przypadków sąd będzie orzekał jednoosobowo. Dotyczy to również sądów drugiej instancji. Możliwe będzie wydanie wyroku bez rozprawy, jeżeli taki wniosek zgłosi oskarżony. Obejmie to wszystkie przestępstwa oprócz zbrodni.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, w niektórych sytuacjach oskarżony nie będzie musiał brać udziału w rozprawie. Zapowiedziano odejście od zasady odczytywania przez sąd dowodów oraz aktów oskarżenia, co przyczyni się do skrócenia postępowań. Założono, że referendarze sądowi przejmą część czynności wykonywanych przez sędziów.
Ograniczone zostanie stosowanie zatrzymań i aresztów. Zastosowanie tymczasowego aresztu nie będzie możliwe w przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto zmienią się zasady dotyczące stosowania zabezpieczenia majątkowego. Dopuszczalne będzie również umorzenie postępowania karnego w sprawach, w których szkoda została już naprawiona, a pokrzywdzony nie jest zainteresowany prowadzeniem procesu karnego. Często koszt postępowania karnego w takich sprawach przekracza wysokość szkody wyrządzonej przestępstwem.
Źródło: premier. gov.pl
zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat