Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję

Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję. / fot. Fotolia
Kodeks karny zawiera lukę dającą możliwość nielegalnych adopcji. Jak uniemożliwić wykorzystywanie tej furtki prawnej?

MS: Luka w prawie daje możliwość nielegalnych adopcji

Luka w prawie daje możliwość przeprowadzania nielegalnych adopcji. Rząd przygotował w tej sprawie regulację – poinformował w "Sygnałach Dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Handel ludźmi

Wiceminister wyjaśnił, że w Kodeksie karnym istnieje pewna furtka dla przeprowadzania nielegalnych adopcji. Przepis mówi o handlu ludźmi, ale nie odwołuje się szczegółowo do przypadku nielegalnego handlu noworodkami.

"Jest taki przepis w kodeksie karnym, który mówi o handlu ludźmi. Gdy taka sprawa trafia do sędziego lub prokuratura, to jest pewnego rodzaju kłopot, czy ten przepis wykorzystywać dokładnie w tego typu przypadkach (adopcji – PAP)" – powiedział.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Przypomniał, że "z handlem ludźmi mamy do czynienia, gdy osoby sprzedaje się do żebractwa, niewolniczej pracy, prostytucji". Jego zdaniem nielegalny proceder adopcji "to jest taki szczególny, nieregulowany przypadek. Przez wiele lat nikt się tą regulacją nie zajął".

Nowa regulacja prawna

Zapewnił jednak, że rząd przygotował regulację prawną w tej sprawie. "Będzie kara do 5 lat pozbawienia wolności. Już nie będzie sytuacji, że jest luka prawna" – dodał.

Wyjaśnił, że do nielegalnej adopcji może dochodzić w różny sposób, na przykład wtedy, gdy osoby kupują dziecko, oferując korzyści majątkowe, ale też osobiste, awanse, i omijają występujące w procesie adopcyjnych instytucje.

"Jeśli ta korzyść się pojawia (...) w postępowaniu adopcyjnym, wówczas ponosi się odpowiedzialność karną" – powiedział.

Jak wyjaśnił, bardzo niebezpiecznym przypadkiem adopcji jest uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem. Wtedy – potencjalnie – taka osoba może okazać się przestępcą.

Uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem - niebezpieczeństwo

"Matka oświadcza przed urzędnikiem, że jest biologiczną matką, a druga osoba składa oświadczenie woli, że tak jest. Potem, w ciągu następnych kilku tygodni, matka zrzeka się praw do dziecka i wtedy dziecko znajduje się pod pieczą osoby, która nic wspólnego z dzieckiem nie ma. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy ludzie boją się postępowania adopcyjnego. Ale może się też tak zdarzyć, że tą drugą osobą będzie przestępca – pedofil. To jest furtka, którą mogą wykorzystywać przestępcy" – podkreślił.

Wójcik powiedział, że uznań sądowych w sprawie adopcji w Polsce jest rocznie około 500. Są to przypadki, gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia.

"Trudno oszacować jednak, ile jest dokładnie przypadków zgodnego oświadczenia stron przed kierownikiem stanu cywilnego" – podkreślił. Powołując się na obliczenia Rzecznika Praw Dziecka, wiceminister dodał, że przypadków nielegalnych adopcji "może być kilka tysięcy". (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...