Ratunek na wysokościach
Rusza kampania informacyjna, której celem jest ratowanie w krytycznych sytuacjach operatorów żurawi wysokościowych. W razie zagrożenia życia może im pomóc jedynie specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.
Operator żurawia wysokościowego pracuje sam. Zamknięty w szklanej kabinie na wysokości mogącej przekraczać nawet 200 metrów nie może liczyć na niczyją pomoc.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.
Możliwość samoewakuacji
- Musimy dać operatorowi możliwość samoewakuacji - mówi Arkadiusz Hiller, przewodniczący Krajowej Komisji ZZ Wspólnota Pracy. - Nie zawsze straż pożarna jest w stanie przyjechać na czas. Są takie sytuacje, jak ta która miała miejsce ostatnio, w której palił się wieżowiec. Operator byłby odcięty od drogi ewakuacji. Taki system, nad którym pracujemy mógłby uratować mu życie - tłumaczy Hiller.
Zjazd w uprzęży
System opracowany przez firmę 3M pozwala na szybki zjazd na ziemię w specjalnej uprzęży z wykorzystaniem mechanizmu linowego zapewniającego bezpieczną, stałą prędkość. W przypadku pożaru lub niespodziewanej burzy zaoszczędzenie nawet kilku minut podczas drogi na ziemię - może decydować o ludzkim życiu.
- Ta akcja ma na celu budowanie świadomości. Musimy pamiętać, że nie jest to działanie wykorzystywane do przeprowadzenia szkolenia, ponieważ takie szkolenie wymaga odpowiedniego czasu i programu - podkreśla dr inż. Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną w 3M Polska.
Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości
To inicjatywa powstała w wyniku prac związanych z opracowaniem Kodeksu bezpiecznej pracy na wysokości i rozpoznanych potrzeb wynikających z pojawiających się coraz częściej sytuacji niebezpiecznych z udziałem budowlanych żurawi wieżowych i ich operatorów. Uwzględnienie takiego zagrożenia w ocenie ryzyka nie należy do standardów, tymczasem rzeczywistość potwierdza potrzebę.
Środki ochrony indywidualnej i szkolenia
Sprzęt w postaci środków ochrony indywidualnej oraz szkolenia dla tej grupy pracowników mogą zapewnić dodatkową drogę ewakuacji w sytuacjach krytycznych wynikających z odcięcia drogi wejścia/zejścia. Wyposażenie kabiny żurawia w odpowiedni sprzęt oraz wiedza operatorów będą pomocne również podczas interwencji z udziałem służb ratowniczych, zapewniając dodatkową możliwość przeprowadzenia ewakuacji pracownika.
Link do materiału wideo jest dostępny tutaj.