REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4-dniowy tydzień pracy w Rosji?

4-dniowy tydzień pracy w Rosji? / fot. Shutterstock
4-dniowy tydzień pracy w Rosji? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Rosji trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy z 5 do 4 dni roboczych. Czy i kiedy taka zmiana miałaby szanse powodzenia?

Rosja/ Czterodniowy tydzień pracy możliwy za 40-50 lat

W Rosji trwa dyskusja o skróceniu do czterech dni tygodnia pracy, rozpoczęta na wysokim szczeblu przez premiera Dmitrija Miedwiediewa. Eksperci są sceptyczni, a minister pracy Maksim Topilin uważa, że czterodniowy tydzień pracy jest możliwy za 40-50 lat.

REKLAMA

Przyszłość należy do czterodniowego tygodnia pracy jako podstawy kontraktu socjalno-pracowniczego” – powiedział Miedwiediew na konferencji w Genewie na początku czerwca. Później premier zastrzegł, że nie jest to zmiana, która powinna się odbyć „w tej sekundzie” i że powinien jej towarzyszyć wzrost wydajności pracy. Dodał, że uwzględnić należy zarówno interesy pracowników, jak i pracodawców.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

REKLAMA

Resort pracy ma do końca września przedstawić Miedwiediewowi swoje stanowisko w sprawie czterodniowego tygodnia. Minister Topilin już ocenił, że skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień jest możliwe w Rosji za 40-50 lat. Szefowie resortów gospodarki i przemysłu, Maksim Orieszkin i Denis Manturow, nie określili żadnych perspektyw czasowych, ale wypowiadają się sceptycznie. Zdaniem Orieszkina Rosjanie powinni pracować bardziej efektywnie i więcej zarabiać, a dyskusja o czterech dniach pracy będzie możliwa, gdy te wskaźniki uda się osiągnąć.

Do dyskusji włączyli się eksperci, w tym nawet lekarze. Niektórzy wyrazili obawy, że dodatkowy wolny dzień będzie szkodliwy: rzadkie są przypadki, że pojawiający się czas wolny ludzie przeznaczają na rozwój czy ruch, częściej wybierają lenistwo. Władze Rosji często deklarują, że przyszłość należy do sztucznej inteligencji i wysokich technologii, ale w rozwijaniu robotyzacji, która powinna zwiększyć wydajność pracy, Rosja jest na razie opóźniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ekonomiści już wcześniej wskazywali, że Rosja pozostaje w tyle za innymi krajami pod względem wydajności pracy. W obecnej sytuacji gospodarczej rząd powinien raczej stwarzać możliwości, by Rosjanie mogli więcej pracować i więcej za tę pracę otrzymywać – powiedział w radiu NSN były minister gospodarki Jewgienij Jasin. „Nie jest nam to potrzebne” – powiedział Jasin, komentując pomysł czterech dni roboczych. „Ja myślałbym, jak podnosić wydajność pracy, jak pracować więcej i jak podwyższać poziom życia” – dodał.

Rosjanie, którzy cenią czas wolny, spędzany wspólnie z rodziną, na ideę czterodniowego tygodnia pracy reagują na razie ostrożnie. Sondaż ośrodka Fundacja Opinii Publicznej (FOM) pokazał co prawda, że 53 procent Rosjan popiera ten pomysł, podczas gdy. 34 procent uznało, że zabieranie jednego dnia pracy nie jest konieczne. Jednak w sondażu innego ośrodka, WCIOM, 43 procent badanych wyraziło obawę, że skrócenie tygodnia pracy poskutkuje spadkiem płac i poziomu życia.

Precedensy czterodniowego tygodnia pracy już są, ale świadczące o problemach. O zamiarze przejścia na krótszy tydzień roboczy powiadomiły zakłady GAZ, o niepełnym czasie pracy wspominano w niektórych zakładach przemysłu obronnego. W obu przypadkach jest to sytuacja wymuszona, wynikająca z faktu, że zakłady nie mogą w pełni wykorzystać swoich mocy produkcyjnych.

Rosja jest w trakcie trudnego procesu stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, co oznacza, że Rosjanie dłużej pozostawać będą na rynku pracy. Obecny poziom bezrobocia jest niski – według danych z lipca wyniósł 4,5 proc. Jednak Bank Centralny w komunikacie z 6 września wskazał, że bezrobocie na „historycznie niskim poziomie” wynika nie ze wzrostu popytu na pracę, a „z równoczesnego zmniejszenia liczby zatrudnionych i liczby ludności zdolnej do pracy”.

Z Moskwy Anna Wróbel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TK: Podwyżki i wyrównania dla 150 000 emerytów. Rząd zamknął 1 z 3 ścieżek [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. przyznał około 150 000 - 200 000 emerytom (dane są szacunkowe) prawo do korekty w górę wysokości emerytalnego kapitału początkowego. Powoduje to prawo do: 1) podwyżek miesięcznych wypłat emerytalnych często 1000 zł) oraz 2) prawo do wyrównania zaniżonych wypłat emerytury (często za nawet 12 lat i często 60 000 zł). Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy od ZUS. Rada Ministrów  

Związki partnerskie. Ministerstwa: ogromne pole dla nadużyć finansowych, brak oszacowania kosztów budżetowych, sprzeczność z Konstytucją RP

Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.

Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

REKLAMA

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA