REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Prawo europejskie./ Fot. Fotolia
Prawo europejskie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič stwierdził: „Cieszę się niezmiernie, że ciężka praca i długie oczekiwanie zostaną nagrodzone: Europejczycy będą mogli wreszcie zgłaszać inicjatywy obywatelskie, rejestrując je na stronie internetowej Komisji. Jestem ciekaw, jakie przedstawią pomysły.

REKLAMA

Mamy do czynienia z bezprecedensowym wzmocnieniem demokracji uczestniczącej. Przekazujemy obywatelom wpływowe narzędzie pozwalające im decydować o przyszłym rozwoju polityki. Mam nadzieję, że będzie ono wspomagać również rozwój prawdziwie europejskiego społeczeństwa, umożliwiając obywatelom z różnych krajów wspólną dyskusję na temat istotnych dla nich kwestii”.

REKLAMA

Ważnym elementem wstępnym całego procesu jest rejestracja inicjatywy. Wniosek musi być złożony przez komitet obywatelski składający się z przynajmniej siedmiu obywateli UE zamieszkujących w co najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich.

Po zarejestrowaniu inicjatywy komitet ma 12 miesięcy na zebranie niezbędnych głosów poparcia z co najmniej siedmiu państw członkowskich. Wymagana minimalna liczba podpisów obywateli z każdego z siedmiu państw członkowskich to 750–krotność liczby posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących dany kraj. Inicjatywę może poprzeć każdy obywatel w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (18 lat we wszystkich państwach członkowskich za wyjątkiem Austrii, gdzie wiek ten wynosi 16 lat).

Liczba głosów poparcia musi być poświadczona przez właściwe organy państw członkowskich. Następnie Komisja będzie miała trzy miesiące na zbadanie danej inicjatywy i podjęcie decyzji dotyczących dalszych działań w jej sprawie. Komisja spotka się również z organizatorami inicjatywy w celu dogłębnego zbadania podniesionych w niej kwestii. Organizatorzy będą również mogli przedstawić swoją inicjatywę w trakcie wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie Komisja przedstawi komunikat, w którym nakreśli wnioski dotyczące inicjatywy, ewentualne planowane działania, jak również argumenty przemawiające za ich podjęciem, bądź przeciw.

REKLAMA

Komisja Europejska dołożyła starań, by procedura była dla obywateli jak najprostsza, a jednocześnie, by niemożliwe było rejestrowanie inicjatyw stanowiących oczywiste nadużycie, niepoważnych, dokuczliwych lub niewchodzących w zakres uprawnień Komisji. Zapewniono również ochronę danych osób wspierających zgłoszone inicjatywy.

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona traktatem lizbońskim. Będzie to narzędzie, dzięki któremu 1 milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich będzie mógł zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych w dziedzinach, w których posiada ona takie uprawnienia.

Rozporządzenie w sprawie inicjatywy obywatelskiej przyjęto w dniu 16 lutego 2011 r. Ponieważ jednak państwa członkowskie potrzebowały czasu na uruchomienie mechanizmów umożliwiających poświadczanie głosów wsparcia, obywatele mają możliwość wystąpienia z inicjatywą obywatelską dopiero od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Rozporządzenie w sprawie inicjatywy obywatelskiej:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:065:0001:0022:PL:PDF

Źródło: Komisja Europejska

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA