Czemu składka na ubezpieczenie wypadkowe jest różna?
Różnicowanie składki na ubezpieczenie wypadkowe ma motywować płatników składek, by podejmowali działania w zakresie prewencji wypadkowej oraz by przestrzegali przepisów bhp.
Co ma wpływ na wysokość składki?
O wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej przez ZUS decydują dane dotyczące:
- liczby osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia,
- liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy.
Polecamy: Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR
W zależności od stwierdzonej u płatnika liczby wypadków przy pracy i osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia, wysokość stopy procentowej może być podniesiona lub obniżona.
Kto i jak ustala wysokość składki?
ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnikom składek, którzy:
- zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
- za trzy ostatnie lata kalendarzowe przekazywali do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA”.
Pozostali płatnicy sami ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla nich jest ona zryczałtowana i wynosi:
- 50% najwyższej stopy procentowej spośród ustalonych na dany rok składkowy dla wszystkich grup działalności (od 1 kwietnia 2019 r. jest to 1,67%)
lub
- tyle, ile stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której płatnik należy.
ZUS IWA w liczbach
Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za 2018 r. złożyło 184 tys. płatników składek1), czyli o 2,8% więcej niż za 2017 r. Na okres składkowy od 1 kwietnia 2019 r. do 30 marca 2020 r. ZUS ustalił wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 146,9 tys. płatnikom składek (o 2,9% większej liczbie niż w ubiegłym roku).
W informacji ZUS IWA płatnicy wykazali nieznacznie mniej poszkodowanych w wypadkach przy pracy niż w 2017 r. i o 10% mniej poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich. Natomiast osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia wykazali ponad 6% więcej niż rok wcześniej.
1) wg stanu na 30 kwietnia 2019 r.
Raport "Różnicowanie składki na ubezpieczenie wypadkowe" (pdf 262kb)