Pomoc dla ofiar przestępstw
REKLAMA
REKLAMA
Inicjatywa Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest związana z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym 22 lutego. Celem przedsięwzięcia jest nagłośnienie potrzeb i form pomocy ofiarom przestępstw. Dzięki takim projektom Ministerstwo Sprawiedliwości chce dążyć do stworzenia powszechnego systemu ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem.
REKLAMA
REKLAMA
Już po raz drugi dyżury specjalistów, pełnione w ramach Tygodnia, odbywać się będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a nie jak wcześniej – w kancelariach sądów i prokuratur. Taka polityka znacznie zwiększa dostęp do korzystania z tego typu usług, co wykazały doświadczenia zeszłoroczne – w 2011 r. adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy, asystenci sędziowscy, policjanci, komornicy, psycholodzy, pracownicy socjalni, kuratorzy, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, a także radcowscy i adwokaccy aplikanci obsłużyli nieodpłatnie ponad 1500 osób.
Do akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” co roku włączają się m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Komornicza oraz Policja. Tegoroczny debiut w projekcie będzie miała Straż Graniczna, której pracownicy będą udzielać porad głównie dotyczących handlu ludźmi.
Zobacz serwis: Pomoc prawna
Forma udzielania porad prawnych i pomocy psychologicznej jest różnorodna: od bezpośredniej wizyty w ośrodku, poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy ze specjalistą. Poza ośrodkami pomocy, adwokaci i radcy prawni będą oferować pomoc odpowiednio w Okręgowych Radach Adwokackich i Okręgowych Izbach Radców Prawnych, oraz w kancelariach adwokackich.
Z informacji przekazanych przez Ośrodki Pomocy w zeszłym roku wynika, że w 2011 r. pokrzywdzeni najczęściej pytali o pomoc w sprawach karnych, ale także rodzinnych, z zakresu prawa pracy czy też kwestii alimentacyjnych. Nie zbrakło również osób zgłaszających się po poradę psychologiczną.
Lista miejsc do które będzie można udać się po poradę będzie wkrótce umieszczona na stronie internetowej adwokatura.pl oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz serwis: Pokrzywdzony
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat