REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie wyjazdu za granicę przez Internet krok po kroku

Planujesz dłuższy wyjazd za granicę – zgłoś to przez Internet!/Fot. Fotolia
Planujesz dłuższy wyjazd za granicę – zgłoś to przez Internet!/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego należy zgłosić swój wyjazd? Jak krok po kroku dokonać tego przez Internet?

Planujesz dłuższy wyjazd za granicę – zgłoś to przez Internet

Ruszasz w podróż życia, a może wyjeżdżasz na stypendium lub kontrakt? Wiesz już, że nie będzie Cię w kraju dłużej niż pół roku. Zgłoś to online.

REKLAMA

Dlaczego musisz zgłaszać swój wyjazd? Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności. Pamiętaj, dotyczy on tylko tych osób, które opuszczają Polskę na dłużej, niż pół roku. Jeśli jesteś jedną z nich, zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj.

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

W ostatniej chwili

– Zdajemy sobie sprawę, że każdy dłuższy wyjazd to także sporo formalności. Dlatego na tyle, na ile jest to możliwe, staramy się je ograniczać do minimum. Wyjazd za granicę można zgłosić choćby z wiozącej nas na lotnisko taksówki. Jedyne czego potrzebujemy to Internet i Profil Zaufany – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zacznijmy od Profilu Zaufanego. Możecie go założycie przez Internet – najszybciej przez bankowość elektroniczną. Druga opcja – wypełnienie formularza online, po czym (w ciągu 14 dni) udanie się do jednego z 1500 punktów potwierdzających i tam sfinalizowanie tego procesu.

Po co Wam Profil Zaufany? Po to, by w trakcie załatwiania online spraw urzędowych bezpiecznie i pewnie identyfikować się w Internecie. Dzięki niemu podpiszecie np. pismo do urzędu czy złożycie wniosek o nowe dokumenty. I co ważne, możecie to zrobić także będąc za granicą. Jedyny warunek: musicie mieć polski numer telefonu. Po co? Kiedy będziecie chcieli skorzystać z którejś z e-usług – to na ten numer dostaniecie smsa z kodem autoryzacyjnym, który jest gwarancją bezpieczeństwa transakcji.

Więcej informacji o Profilu Zaufanym znajdziecie na www.pz.gov.pl

„To do”

Walizka spakowana, rodzina i znajomi pożegnani, do wykonania została ostatnia pozycja na liście „do zrobienia” – zgłoszenie wyjazdu. Żeby oszczędzić Ci nerwów, krok po kroku tłumaczymy jak to zrobić:

Krok 1: Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i wybierz e-usługę Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Krok 2: Kliknij Załatw sprawę. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego.

Krok 3: Zaloguj się (Profilem Zaufanym) na swoje konto. System z powrotem przeniesie Cię na platformę ePUAP.

Krok 4: Zaadresuj formularz. Wybierz urząd gminy, na terenie której mieszkasz.

Krok 5: Wypełnij formularz.

Krok 6: Kliknij Dalej, a potem Podpisz.

Krok 7: Wyślij formularz. Wyświetli się komunikat, że został wysłany. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Usługa jest bezpłatna, a urzędnik od razu przyjmie Twoje zgłoszenie, czyli… możesz wyjeżdżać!

Zanim się obejrzysz…

Jak wiadomo czas szybko leci. Podróż życia za Tobą, kontrakt dobiegł końca – wracasz do kraju. Co teraz? Zgłoś swój powrót, oczywiście online. Na dokonanie tego obowiązku masz 30 dni. I tak jak przy zgłaszaniu wyjazdu – krok po kroku tłumaczymy jak tego dokonać:

Krok 1: Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i wybierz e-usługę Zgłoszenie powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Krok 2: Kliknij Załatw sprawę. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego.

Krok 3: Zaloguj się (Profilem Zaufanym) na swoje konto. System z powrotem przeniesie Cię na platformę ePUAP.

Krok 4: Zaadresuj formularz. Wybierz urząd gminy, na terenie której mieszkasz po powrocie z zagranicy.

Krok 5: Wypełnij formularz.

Krok 6: Kliknij Dalej, a potem Podpisz.

Krok 7: Wyślij formularz. Wyświetli się komunikat, że został wysłany. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Tak jak w przypadku zgłoszenia wyjazdu – zgłoszenie powrotu nic nie kosztuje. Urzędnik przyjmie Twoje zgłoszenie od razu.

Witaj w domu!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA