REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program PO WER - m.in. integracja społeczno-zawodowa więźniów i Romów

Program PO WER - m.in. integracja społeczno-zawodowa więźniów i Romów. / fot. Shutterstock
Program PO WER - m.in. integracja społeczno-zawodowa więźniów i Romów. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Środki z programu PO WER (Program Wiedza Edukacja Rozwój) przeznaczane są na realizację różnego rodzaju projektów mających na celu m.in. integrację społeczno-zawodową więźniów (projekt "Nowa Droga – wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze"), Romów (projekt "Pewne jutro poprzez aktywność zawodowo-edukacyjną - projekt dla społeczności romskiej Dolnego Śląska"), doskonalenie umiejętności pracowników pomocy społecznej (projekt "Specjalista pracy socjalnej") czy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży w OHP (projekt "Od szkolenia do zatrudnienia").

Program PO WER (Wiedza Edukacja Rozwój)

Zmniejszanie liczby osób zagrożonych ubóstwem, wsparcie rodziny, pomoc w powrocie na rynek pracy oraz działanie na rzecz osób niepełnosprawnych – to główne wyzwania, które realizują projekty finansowane ze środków PO WER. Ich wdrażanie monitoruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

REKLAMA

Dziękuję. Wy mi kiedyś pomogliście i ja też chciałbym, teraz pomóc – mówi 24-letni Daniel, uczestnik projektu „Nowa Droga – wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze”, który był  bezpośrednio skierowany do 40 byłych więźniów w wieku do 29 roku życia. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada m.in. za wdrażanie projektów mających na celu bezpośrednie wspieranie osób młodych, integrację społeczno-zawodową więźniów oraz osób pochodzących ze społeczności romskiej. Działania obejmują także rozwój zawodowy. Łącznie na lata 2014-2020 jest 479 mln euro, czyli około 2 mld zł.

Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje.

350 kilometrów do przejścia, aby wyjść na prostą

Daniel nie jest jedynym uczestnikiem, który zmienił swoje życie. – Dzięki projektowi znalazłem mieszkanie i pracę w myjni parowej. Mam dziewczynę. Nie chcę wracać do dawnego życia – mówi 28-letni Patryk, uczestnik projektu „Nowa Droga – wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Uczę się dystansu, cierpliwości. Widzę, że nie wszystko muszę mieć, że nie jestem pępkiem świata. Że muszę sama zawalczyć o to, co chcę dostać. Zobaczymy, czy uda mi się to przełożyć na życie, kiedy przyjadę do domu – mówi 26-letnia Milena. Z kolei 27-leni Dominik stwierdza: – Jestem dumny z siebie, dumny z tego, że dałem radę.

Daniel, Milena i Dominik są uczestnikami „Nowej Drogi”. Za projektem stoi Stowarzyszenie POSTIS. – Obecnie realizujemy II edycję tego projektu. Głównym celem  jest podniesienie  aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia  młodych, byłych więźniów. W ramach projektu „Nowa Droga” były więzień i opiekun–resocjalizator idą razem, szlakiem św. Jakuba, 350 km, na trasie Lublin – Kraków, niezależnie od warunków pogody i pory roku. Podczas wyprawy uczestnicy zwiększają motywację do pozytywnej zmiany postawy życiowej – mówi Barbara Bojko-Kulpa, prezes Stowarzyszenia POSTIS. Dodaje, że praca z byłymi więźniami tą metodą jest skuteczna i prowadzi do ich powrotu do społeczeństwa.

W ramach I edycji  projektu 40 byłych więźniów zostało objętych wsparciem i  ponad 60 proc. z nich podjęło legalną pracę, a tylko ok. 10 proc. ponownie wróciło do więzienia. Większość  z nich skorzystało ze wsparcia i uporządkowało sprawy rodzinne,  podjęło pracę, część podwyższyła kwalifikacje poprzez szkolenia i staże zawodowe.

Swoje przeszedłem, karę odbyłem i doszedłem do wniosku, że być może było potrzebne to do ogarnięcia się, do zrobienia czegoś z sobą. Dziękuję za wsparcie i za wszystko, miło jest mieć kogoś, kto pomimo wszystko w ciebie wierzy – mówi 25-letni Bartek.

Romowie aktywni na rynku pracy

W trakcie realizacji jest także projekt aktywizujący społeczność romską „Pewne jutro poprzez aktywność zawodowo-edukacyjną - projekt dla społeczności romskiej Dolnego Śląska”. Skierowany jest do osób z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Wałbrzycha i Kamiennej Góry.

Spotkanie z doradcą zawodowym pozwoliło mi na poznanie preferencji zawodowych, określenie ścieżki zawodowej, wybór kursu zawodowego i zrobienie szkolenia komputerowego. Podczas warsztatów z aktywizacji zawodowej dowiedziałam się jak rozmawiać z pracodawcami, omawialiśmy jak się przygotować do takiej rozmowy, nawet jak się ubrać, żeby jak najlepiej wypaść przed pracodawcą. Dowiedziałam się, jak w praktyce wyglądają spotkania o pracę, na co pracodawcy zwracają uwagę. Pisaliśmy CV i list motywacyjny – opowiada 38-letnia Sylwia z Bystrzycy Kłodzkiej.

To pierwszy taki projekt w mieście. – Mam nadzieję, że nie ostatni – mówi Barbara Marcinkowska, koordynator projektu. Jej zdaniem programy umożliwiają Romom na aktywność zawodową, integrację, a także przełamują stereotypy.

Projekty dla pracowników pomocy społecznej

Z funduszy PO WER umiejętności mogą udoskonalać także osoby, które na co dzień pomagają innym. – Programy, dzięki którym możemy jako pracownicy otrzymać kompleksowe wsparcie, mają realne odniesienie do efektywności pracownika w miejscu pracy. Dzięki temu, iż mój pracodawca przystąpił do realizacji projektu poprawiła się jakość pracy oraz skuteczność działań w zakresie pomocy społecznej – mówi Paulina Bigus koordynator zespołu ds. pracy socjalnej GOPS w Kartuzach i uczestniczka projektu „Profesjonalizacja pomocy społecznej w Gminie Kartuzy”.

W trakcie realizacji projektu brała m.in. udział w szkoleniach wewnętrznych, superwizji grupowej i indywidualnej. – Obecnie zajmuję się kompleksowych wsparciem osób, rodzin potrzebujących wsparcia. Moja praca nie polega na przyznawaniu świadczeń pieniężnych a na świadczeniu pracy socjalnej. Bazując na zasobach osób, rodzin, pomagam im samodzielnie rozwiązywać problemy – mówi.

Także Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka realizuje w Warszawie projekt „Specjalista pracy socjalnej” dla 150 pracowników m.in. instytucji pomocy i integracji społecznej zatrudnionych na stanowiskach pracownik socjalny, starszy pracownik socjalny, specjalista pracy socjalnej. – Są to osoby, które świadczą pomoc bezpośrednio na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym usługi aktywizacji i inne usługi społeczne. Szkolenia są realizowane w 2 turach (aktualnie trwa druga tura). W każdej turze jest przewidzianych 75 miejsc – mówi dr Joanna Lizut, dyrektor ds. nauki i dydaktyki. Podnoszenie kwalifikacji wiele znaczy dla uczestników. – Szkolenie zorientowane było na kształcenie umiejętności teoretycznych i praktycznych, które będą wykorzystywane przeze mnie w praktyce zawodowej – mówi Agnieszka Dołęga, starszy pracownik socjalny z 10-letnim stażem. – Szkolenie pozwala na spojrzenie na pracę z innej perspektywy – mówi Dorota Karpowicz, starszy pracownik socjalny w zawodzie od 25 lat.

Z kolei Justyna Swacha-Furmaniak uważa, że tego typu projekty umożliwiają podnoszenie kwalifikacji i wsparcie merytoryczne.    

Ochotnicze hufce pracy dla młodych

Projekty wspierają także młodych w wieku od 18 do 24 roku życia pozostających bez zatrudnienia i dyplomu uczelni. W województwie podkarpackim w projekcie „Od szkolenia do zatrudnienia” udział wzięło 290 uczestników. – Udział w projekcie wniósł bardzo dużo zmian do mojego życia. Brałam udział w spotkaniach z doradcą zawodowym i psychologiem oraz w warsztatach kreowania wizerunku. Poza tym zrobiłam kurs prawa jazdy kat. B oraz kurs zawodowy „Sprzedawca-handlowiec z obsługą kas fiskalnych”.  Potem trafiłam na trzymiesięczny staż. Pracuję w firmie do dziś – mówi Agnieszka Pachucka, uczestniczka projektu realizowanego przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Grajewie, woj. podkarpackie. Zachęca do udziału innych.

Zdaniem Iwony Lenik-Pałys, specjalisty ds. programów w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie, projekty motywują. – Uczestnictwo w projekcie, a tym samym w różnych formach wsparcia, pozwoliło młodzieży podnieść kwalifikacje zawodowe i wykorzystać je na rynku pracy – mówi.

Z kolei Elżbieta Marcinkowska, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Katowicach dodaje: – Młodzi nauczyli się występować na forum, mówić o sobie, chętnie prezentowali uzyskaną na zajęciach wiedzę i wymieniali się informacjami. W trakcie stażów zawodowych, czyli w wielu przypadkach w trakcie pierwszego doświadczenia pracowniczego, musieli włożyć wiele wysiłku, aby zrozumieć reguły panujące w miejscu pracy – opowiada Elżbieta Marcinkowska. – Na początku roszczeniowi, bez wpojonych zasad, trudno było im zrozumieć, że nie bez wyraźnego powodu opuszczać pracy. Udało się to zmienić. Bogatsi w nowe doświadczenia, umiejętności i kwalifikacje ruszyli na rynek pracy. Wielu zdecydowało się na naukę w szkołach dla dorosłych, a nawet studia – opowiada.

Jednym z uczestników projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” w województwie śląskim był Szymon Papis. – Po rozmowie z doradcą wybrałem kurs grafika komputerowego, który był najbardziej spójny z moimi preferencjami zawodowymi i zainteresowaniami. Obecnie pracuję  na stanowisku administratora  stron internetowych firmy. Dbam o wygląd graficzny strony, zajmuję się także e-commerce firmy. W pełni wykorzystuję nabyte w trakcie projektu umiejętności i kwalifikacje – mówi Szymon Papis uczestnik projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” w województwie śląskim.

Patryk Zawadziński, uczestnik projektu w województwie śląskim (obecnie studiuje) dodaje: – Poleciłbym udział w tego typu projekcie każdemu młodemu człowiekowi, który nie potrafi określić drogi zawodowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

REKLAMA