Ewidencja PPK - 3 nowe instytucje finansowe
REKLAMA
REKLAMA
3 nowe instytucje w ewidencji PPK
W ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju - pojawiły się nowe instytucje finansowe. Chodzi o Nationale-Nederlanden PTE, TFI Allianz, PKO TFI. Wpis do ewidencji PPK umożliwia przedstawienie oferty i rozpoczęcie programu PPK u pracodawców.
REKLAMA
W sumie 13 instytucji finansowych w PPK
Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) w ubiegłym tygodniu przekazał, że pierwsze osiem podmiotów zarządzających zostało wpisanych przez Polski Fundusz Rozwoju do ewidencji PPK. Jak podano, dodatkowo wnioski do PFR o wpisanie do ewidencji złożyło kolejnych pięć instytucji. Oznacza to, że 13 instytucji finansowych jest zainteresowanych oferowaniem PPK.
Wpisanie do ewidencji oznacza, że zarządzane przez nie instytucje finansowe mogą uczestniczyć w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych, oferując pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK.
Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.
Polecamy: PPK dla pracownika
Nationale-Nederlanden PTE
REKLAMA
W tym tygodniu kolejne podmioty informowały, że zostały wpisane do ewidencji PPK przez PFR. "Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne może już ruszać z ofertą dla pracodawców na prowadzenie i zarządzanie PPK – zostało wpisane do ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju" - poinformowało Nationale-Nederlanden PTE w komunikacie.
Jak dodano, wpis do ewidencji PPK formalnie umożliwia przedstawienie oferty i rozpoczęcie wdrażania PPK u pracodawców. "Nationale-Nederlanden PTE będzie pobierać niższe niż przewidziane w ustawie opłaty za zarządzanie PPK. W przypadku funduszu zdefiniowanej daty 2025 – będzie to 0,2 proc., a w pozostałych funduszach 0,42 proc. w skali roku" - czytamy.
TFI Allianz
Grupa Allianz także rozpoczęła oferowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zarządzaniem i prowadzeniem PPK zajmie się Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz. TFI Allianz poinformowało, że 15 maja br. zostało wpisane do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR. "Grupa Allianz Polska, w skład której wchodzi TFI, zarządza obecnie ponad 80 Pracowniczymi Planami Emerytalnymi o wartości ponad 500 mln zł. Produkty emerytalne m.in. IKE i IKZE są od lat obecne w jej portfolio. Towarzystwo korzysta z globalnej ekspertyzy spółek z Grupy Allianz - PIMCO i Allianz Global Investors, których aktywa łącznie dają 5. pozycję wśród największych zarządzających aktywami na świecie (aktywa około 2 bln euro)" - czytamy w komunikacie.
Jak dodano, zarządzane przez TFI Allianz Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na ośmiu subfunduszach, które wchodzą w skład Allianz Plan Emerytalny Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty. "Polityki inwestycyjne subfunduszy będą dostosowywane do wieku uczestnika, tak aby zminimalizować ryzyko utraty środków w miarę zbliżania się do 60. roku życia. Subfundusze oferują atrakcyjne koszty zarządzania, a w pierwszym roku trwania PPK, opłaty nie będą pobierane" - czytamy.
PKO TFI
Na portalu mojePPK.pl jest też dostępna oferta PPK PKO TFI. W tym tygodniu PKO TFI i ERGO Hestia podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie oferowania PPK. PKO TFI przygotowało fundusz parasolowy PKO Emerytura – sfio (Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty) z wydzielonymi ośmioma subfunduszami inwestycyjnymi oznaczonymi w nazwie przybliżoną datą przejścia na emeryturę potencjalnych uczestników programu. Oznacza to, że inwestycje uczestnika automatycznie dopasowują się do jego wieku, tzn. im bliżej wieku emerytalnego jest, tym więcej środków pracuje w bezpieczniejszych instrumentach finansowych.
W komunikacie przekazano, że przez pierwszy rok funkcjonowania PPK, PKO TFI rezygnuje z pobierania opłaty za zarządzanie.
Wszystkie instytucje finansowe w PPK
10 maja br. PFR informowało, że instytucje wpisane do tej pory do ewidencji PPK to: Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta.
Ustawa o PPK
1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat