Świadczenia dla rodzin zastępczych bez wywiadu środowiskowego
REKLAMA
REKLAMA
Zniesienie takich wywiadów to konsekwencja wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149, poz. 887). Zgodnie z nią rodzic zastępczy lub prowadzący rodzinny dom dziecka, który chce otrzymywać świadczenia na znajdujących się pod jego opieką podopiecznych, musi złożyć wniosek.
REKLAMA
Ustawa nie przewiduje jednak specjalnego druku wywiadu, którego przeprowadzenie poprzedzałoby przyznanie świadczeń.
REKLAMA
Obecnie, ponieważ pomoc dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka jest przyznawana na podstawie przepisów dotyczących pomocy społecznej, wydanie decyzji w tej sprawie wymaga przeprowadzenia przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego z rodziną i wypełnienia specjalnego druku. Ma on 4 strony, a jego wzór określa tzw. część IV rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 stycznia 2011 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. nr 27, poz. 138).
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, brak w nowej ustawie szczególnych przepisów dotyczących procedury przyznawania świadczeń rodzinom zastępczym oznacza, że starosta jest zobowiązany do stosowania ogólnych zasad wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego. W celu ustalenia stanu faktycznego będzie więc musiał zebrać i rozpatrzyć materiał dowodowy niezbędny do wydania decyzji.
Dodaje, że konieczne będzie też określenie dokumentów, które będzie musiał przedstawić rodzic, bo wysokość świadczenia przysługująca rodzinie zastępczej zależy m.in. od jej rodzaju, od tego, czy dziecko jest niepełnosprawne oraz czy ma swoje dochody, np. alimenty, rentę rodzinną.
Pełny tekst: Starosta wypłaci pomoc rodzinie zastępczej bez wywiadu
Zobacz również serwisy: Pomoc społeczna oraz Rodzina zastępcza
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat