REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa o treściach cyfrowych i dyrektywa o sprzedaży towarów

Dyrektywa o treściach cyfrowych i dyrektywa o sprzedaży towarów
Dyrektywa o treściach cyfrowych i dyrektywa o sprzedaży towarów

REKLAMA

REKLAMA

15 kwietnia 2019 r. Rada UE przyjęła pakiet, na który składają się: dyrektywa o umowach na dostarczanie treści i usług cyfrowych (dyrektywa o treściach cyfrowych) i dyrektywa o umowach na sprzedaż towarów (dyrektywa o sprzedaży towarów). Formalne przyjęcie oznacza zakończenie procesu prawodawczego. Dzięki tym nowym przepisom konsumentom łatwiej i bezpieczniej będzie kupować a firmom sprzedawać za granicą towary i treści cyfrowe.

Dyrektywy te mają zapewnić konsumentom w UE wysoką ochronę i pewność prawa (zwłaszcza gdy kupują za granicą), a firmom – szczególnie małym i średnim – ułatwić ogólnounijną sprzedaż.

REKLAMA

Niculae Bădălău, rumuński minister gospodarki: Unia Europejska wzmacnia prawa konsumentów przysługujące Europejczykom i tworzy nowe możliwości biznesowe dla unijnych firm. Firmy, które będą chciały rozszerzyć działalność i zacząć sprzedaż w całej Unii, będą miały do załatwienia mniej formalności. Pomoże to zwłaszcza małym i średnim firmom w rozszerzeniu ich działalności na inne kraje UE.

Tudorel Toader, rumuński minister sprawiedliwości: Konsumenci otrzymają większą ochronę dzięki UE. Będą im przysługiwały środki ochrony prawnej, gdy kupować będą wszelkie towary – od ubrań po towary skomplikowane, takie jak inteligentne zegarki – lub nabywać usługi w chmurze, takie jak programy antywirusowe lub e-booki.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dyrektywa o treściach cyfrowych

REKLAMA

Dyrektywa o treściach cyfrowych dotyczy dostarczania treści cyfrowych i obejmuje: dane wytworzone i dostarczane w formie cyfrowej (np. muzyka, wideo on-line), usługi pozwalające tworzyć, przetwarzać lub przechowywać dane w formie cyfrowej (np. przechowywanie w chmurze), usługi pozwalające dzielić się danymi (np. Facebook, YouTube) oraz wszelkie trwałe nośniki stosowane wyłącznie do treści cyfrowych (np. DVD). W zakres dyrektywy wchodzą też usługi komunikacji interpersonalnej OTT, umowy pakietowe oraz przetwarzanie danych osobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektywa ta wprowadza wysoki poziom ochrony dla konsumentów płacących za usługę, lecz także dla osób, które w zamian za usługę dostarczają danych. Nowe przepisy przewidują zwłaszcza, że jeśli nie jest możliwe usunięcie wad w rozsądnym terminie, konsument ma prawo do obniżki ceny lub pełnego zwrotu kosztów. Okres gwarancji nie może być przy tym krótszy niż dwa lata.

Dyrektywa o sprzedaży towarów

Dyrektywa o sprzedaży towarów dotyczy wszelkiej sprzedaży towarów: fizycznej (w sklepach), internetowej oraz jakiejkolwiek sprzedaży na odległość. Są nią też objęte towary z elementem cyfrowym (np. inteligentne lodówki czy zegarki).

Dyrektywa ta ma zastosowanie do wszystkich towarów, w tym produktów z elementem cyfrowym (takich jak inteligentne lodówki). Wprowadza ona minimalny dwuletni okres gwarancji (od momentu otrzymania towaru przez konsumenta) i roczny okres, w którym z korzyścią dla konsumenta, ciężar dowodu spoczywa na sprzedawcy. Państwa członkowskie mogą wydłużyć te okresy, by utrzymać istniejący w ich krajach poziom ochrony konsumentów.

Dyrektywy zostaną teraz formalnie podpisane, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą mieć 2 lata na przeniesienie nowych przepisów do prawa krajowego.

REKLAMA

Przygotowując obie dyrektywy, kierowano się zasadą maksymalnej harmonizacji, co oznacza, że państwa członkowskie nie mogą odchodzić od ich wymogów. W niektórych aspektach jednak pozostawiono państwom członkowskim pewien margines swobody, przede wszystkim po to, by mogły utrzymać poziom ochrony już zapewniany konsumentom na poziomie krajowym.

Dyrektywa o niektórych aspektach umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych
Dyrektywa o niektórych aspektach umów sprzedaży towarów, zmieniająca rozporządzenie (UE) nr 2017/2394 oraz dyrektywę 2009/22/WE i uchylająca dyrektywę 1999/44/WE

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ZUS powinien przeliczyć emeryturę i wyrównanie po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Adwokat prezentuje przykład na konkretnych kwotach

Po kilku miesiącach obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20 można już pokusić się o pewne podsumowania, a także wskazać, jak w praktyce powinien funkcjonować ten wyrok.

Czy na cukrzycę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności jest kluczowym dokumentem uprawniającym do wielu ulg i świadczeń. Czy mogą je uzyskać również osoby, chorujące na cukrzycę? To temat dość obszerny i trudny. W artykule podajemy najważniejsze informacje.

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek rodzinny przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość kryterium dochodowego, tak jak wysokość zasiłku rodzinnego, podlega weryfikacji co trzy lata. Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.?

Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, który przysługuje po spełnieniu określonych kryteriów. W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

REKLAMA

Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?

Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni, wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Część dni ustawowo wolnych od pracy ma stałe terminy, inne zaś są świętami ruchomymi. Jakie to dni? Czy sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

Popełniłeś ten błąd? Możesz za to słono zapłacić. Pracodawca może obciążyć pracownika kosztami jego działań. Jakie są zasady?

Komputer i telefon to obecnie podstawowe narzędzia pracy wielu pracowników. Czasami jednak korzystając z nich, łatwo wpaść w kłopoty. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pracownik słono zapłaci za swój błąd.

Renta wdowia - ile się należy? ZUS wyjaśnia zawiłości

Renta wdowia to nowe rozwiązanie dla wdów i wdowców, które pozwala łączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. ZUS precyzuje, jak obliczyć wysokość świadczeń, jakie limity obowiązują i od kiedy można z nich skorzystać. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co należy zrobić, aby uzyskać wypłatę!

Najbliższe dni wolne od szkoły

W pięciu województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Chodzi o następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Oznacza to, że uczniowie z tych terenów pójdą dopiero do szkoły od poniedziałku, 3 lutego 2025 r. Kiedy uczniowie z kolejnych województw rozpoczynają ferie zimowe?

REKLAMA

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

W tej sytuacji pracownik nie dostanie pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlaczego? Bo tak jasno wynika z przepisów

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje rekompensata. Jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach pracodawca nie zapłaci pracownikowi, mimo że przepracuje w ciągu dnia więcej niż 8 godzin.

REKLAMA