To już przesądzone. Ministerstwo Zdrowia kolejny rok z rzędu nie wywiąże się z ustawowego obowiązku nowelizowania list leków refundowanych cztery razy do roku.
Do końca roku resortowi na pewno uda się zmienić wykazy raz. Nowe listy leków refundowanych (łącznie cztery rozporządzenia) wejdą w życie 16 listopada. Potwierdza to Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia. Wcześniej datę tę zapowiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia.
Refundacją ma być objętych 279 nowych produktów – w tym 256 generycznych (czyli tańszych odpowiedników leków innowacyjnych i drogich). Wykazy zostały poszerzone o leki na cztery nowe jednostki chorobowe – m.in. endometriozę oraz wczesnego raka piersi w I rzucie hormonoterapii. Łącznie na listach znajdzie się 3491 produktów leczniczych.
Resort zdrowia szacuje, że wejście w życie nowych list refundacyjnych spowoduje około 215 mln zł rocznie oszczędności dla NFZ.
Nie znalazły się na listach, czego zresztą spodziewali się cukrzycy, długodziałające analogi insuliny. O ich dopisanie do leków refundowanych walczy środowisko diabetyków.
Nowe wykazy, które zaczną obowiązywać za tydzień, mogą okazać się jedyną zmianą na listach w tym roku. Co prawda Ewa Kopacz, minister zdrowia, zapowiedziała, że być może w grudniu będą gotowe kolejne, ale wydaje się to mało prawdopodobne.
Jak zapewnia resort zdrowia, ten rok będzie ostatnim, kiedy listy refundowane nie są nowelizowane w tempie przewidzianym w ustawie zdrowotnej (4 razy). Od przyszłego roku w związku z wejściem w życie przepisów ustawy refundacyjnej nie będą one publikowane w formie rozporządzenia, ale obwieszczenia ministra zdrowia.
Zgodnie z nowymi zasadami limit w refundacji aptecznej będzie dyktować cena leku, który dopełnia 15 proc. udziału w sprzedaży (nie zaś lek najtańszy, tak jak obecnie). Dane te mogą się zmieniać dynamicznie, co spowoduje konieczność przeliczania na nowo limitów przy każdym obwieszczeniu.
Pełny tekst: Nowe wykazy leków z dopłatą z NFZ już za tydzień
Zobacz również nasze serwisy: Prawa pacjenta oraz Zdrowie seniora