Skarga na bezczynność Prezydenta RP-wyrok warszawskiego sądu

Prezydent RP jest zobowiązany do rozpoznania wniosku o udostępnienie opinii prawnych dotyczących zgodności tzw. „ustawy o OFE” z Konstytucją RP – taki wyrok wydał w dniu 6 października 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Mikołaja Barczentewicza, współpracownika Forum Obywatelskiego Rozwoju, przeciwko Prezydentowi RP.

Mikołaj Barczentewicz skargę na bezczynność Prezydenta RP w sprawie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej na temat ekspertyz, opinii prawnych i dokumentów urzędowych dotyczących zmian w ustawie o funkcjonowaniu systemu ubezpieczeń społecznych złożył 15 lipca 2011 roku.

Zobacz: Odpowiedzialność karna za znieważenie Prezydenta jest zgodna z konstytucją

Wyrok WSA w Warszawie zobowiązuje Prezydenta RP do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji poprzez udostępnienie opinii lub wydanie decyzji odmownej. Jeżeli Prezydent nie złoży skargi kasacyjnej, to za ok. 2 miesiące będzie musiał wykonać wyrok. Jeżeli zaś złoży skargę, co jest prawdopodobne, to sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie rozpoznanie skargi kasacyjnej trwa średnio 14 miesięcy, co odłoży w czasie uzyskanie ostatecznego rozstrzygnięcia nawet o 2 lata.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca stwierdził, że wnioskowane opinie prawne dotyczą sprawy publicznej i zostały opłacone ze środków publicznych, dlatego też stanowią informację publiczną. 

Sąd za niezasadny uznał argument pełnomocnika organu, który twierdził, że wnioskowane opinie prawne nie stanowią informacji publicznej, bo Prezydent nie musiał skorzystać z opinii ekspertów podejmując decyzje o podpisaniu lub nie ustawy o OFE. 

Zobacz: SA: Prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów nie jest prawem bezwzględnym

Jest to już trzeci wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczący udostępnienia opinii prawnych, na które powołał się Prezydent RP podpisując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Dwie poprzednie skargi (na Kancelarię Prezydenta) złożyły Fundacja e-Państwo oraz osoba prywatna. Wyroki w tych sprawach zostały wydane 3 sierpnia br. i również zobowiązywały do rozpatrzenia wniosków o udostępnienie opinii prawnych o ustawie o OFE.

Jawność i przejrzystość procesu legislacyjnego, w tym udostępnianie opinii prawnych, które stanowią merytoryczną podstawę decyzji Prezydenta, to warunek społecznego zaufania do władzy i sprawnie działającej demokracji.

AS/ Źródło: FOR

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...