Zmiana kodeksu drogowego
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym zasady udzielania zezwoleń na ruch pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych, kategorie tych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz pojazdy zwolnione z obowiązku uzyskania zezwoleń określają przepisy Prawa o ruchu drogowym (art. 64). Natomiast opłaty za przejazdy po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego oraz kary za taki przejazd bez zezwolenia uregulowane są w ustawie o drogach publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
Na mocy uchwalonej ustawy przeniesiono z ustawy o drogach publicznych przepisy dotyczące opłat za wydanie zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych oraz kar za przejazd bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu do ustawy – Prawo ruchu drogowym. Ponadto z powołanej wyżej ustawy przeniesiono także definicje pojęcia „pojazd nienormatywny” oraz wyjaśniono wiążące się z nim określenia „pilot” i „ładunek niepodzielny”.
Ustawa dokonuje rozszerzenia podmiotowego organów uprawnionych w zakresie wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego. Poza dotychczas uprawnionymi organami tj. starostą, Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad oraz naczelnikiem urzędu celnego właściwym organem w tym zakresie będzie zarządca drogi oraz prezydent miasta na prawach powiatu.
Ustawa wprowadza 7 kategorii zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego, określając przesłanki, od których uzależnia się wydanie poszczególnych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz wysokość należnych opłat za ich wydanie. Pobrane opłaty, w zależności od kategorii zezwolenia, będą zasilały budżet jednostek samorządu terytorialnego lub na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Ponadto nowela Prawa o ruchu drogowym wprowadza kary pieniężne za przejazd pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu.
Uchwalona ustawa poza nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym dokonuje zmian w następujących 3 ustawach: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i o opłacie skarbowej.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
Źródło: Prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat