Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę na temat zastosowania systemu dozoru elektronicznego.
Dzięki niej, w jednym miejscu, umieszczone zostały treści podstawowych aktów prawnych wprowadzających SDE oraz regulujących jego funkcjonowanie (m.in.: ustawa o odbywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu oraz szczegółowych warunków odbywania kary, itp.).
Na stronie znajduje się także Informator pt. „Dozór elektroniczny jako nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności”. W jasny, przejrzysty, ale i szczegółowy sposób zostały w nim opisane informacje dotyczące funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące funkcjonowania systemu.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Z Informatora klienci systemu, czyli osoby które chciałyby odbywać w nim karę bądź np. ich bliscy dowiedzą się m.in.: jakie są warunki odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego, czym jest dozór elektroniczny, kiedy rozpoczyna się odbywanie kary, a także czym grozi naruszenie zasad odbywania kary w SDE.
- System Dozoru Elektronicznego rozwija się w Polsce coraz bardziej dynamicznie. Zależy nam, aby zarówno osoby, które mogą odbywać w nim karę, ale i sędziowie, którzy podejmują decyzje w tym zakresie mieli łatwy dostęp do przejrzystych i szczegółowych informacji – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Na stronie znaleźć można również m.in. wzór wniosku do sądu o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego, czy też wzór oświadczenia osób pełnoletnich.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości