E-dowód: z jakich e-usług pozwoli skorzystać?

nowy dowód osobisty
O nowy e-dowód osobisty będzie można ubiegać się od 4 marca 2019 r. Czy nowy dowód różni się od starego? Jakie e-usługi umożliwia nowy dokument?

e-Dowód – ostatnia prosta

Czy wiesz, ile linii kodu musieli napisać programiści Centralnego Ośrodka Informatyki, by wdrożenie e-dowodu było możliwe? Niemal 250 tysięcy! - To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes. Jesteśmy przygotowani – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. 

Co to za różnica?

- Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian – tłumaczy szef Ministerstwa Cyfryzacji. – W pierwszej fazie wdrożenia koncentrujemy się na e-usługach związanych z samym dowodem. W kolejnej – powiążemy go z Profilem Zaufanym – dodaje minister Marek Zagórski.

Wraz z e-dowodem, na stronie www.gov.pl pojawią się nie tylko zmodyfikowane, ale i nowe e-usługi. Co będzie można zrobić online?

Po pierwsze – złożyć wniosek o dowód. W środę (27 lutego) w nocy czasowo wyłączyliśmy tę możliwość. Ponownie będzie można z niej skorzystać 4 marca. To wtedy wszyscy zainteresowani zobaczą lekko zmodyfikowany wniosek o dowód. – To drobne zmiany. Dodaliśmy nowe powody wymiany dokumentu, w tym chęć posiadania dowodu z warstwą elektroniczną. Nieco zmieni się także proces wydawania samego dowodu. W przypadku chęci uruchomienia warstwy elektronicznej – właściciel dokumentu będzie musiał nadać kod PIN. Warto wymyślić go sobie przed wizytą w urzędzie – mówi minister Marek Zagórski.

Kolejne e-usługi powiązane z e-dowodem, z których będzie można korzystać od 4 marca to:

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego
  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego
  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód
  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby
  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

8 marca dojdą kolejne:

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego
  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony
  • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

Pełna gotowość

Kolejne dni to kluczowy moment dla wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną. W proces będą zaangażowani nie tylko pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

- Mogę zapewnić, że jesteśmy właściwe przygotowani do wdrożenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – mówi Marcin Walentynowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. – Mamy przygotowany szczegółowy plan wdrożenia, który już jest realizowany punkt po punkcie. Wcześniej przeprowadziliśmy wszelkie możliwe testy oprogramowania i sprzętu. Plan przedwdrożeniowy także został zrealizowany. Wszystkie konieczna prace zostały wykonane – dodaje szef COI.

Ekipa COI do tej pory zrealizowała już 1036 zadań programistycznych. A programiści COI napisali 248 524 linii kodu koniecznego do wdrożenia e-dowodu! Harmonogram wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną to 237 zaplanowanych zadań. Większość została już zrealizowana.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polecamy serwis: Dowód osobisty

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...